XaiJu
Radu Hossu
Radu Hossu

patreon


Judecător Raluca Curaj-Moroșanu și Justiția din România

Curajul este o atitudine care nu apare în lipsa fricii, ci în prezența și în pofida ei. Doamna Judecător (cu J mare) Raluca Moroșanu este întruparea acestei atitudini. Astăzi, la conferința istorică de presă a Curții de Apel București, aceasta a confirmat informațiile prezentate de judecătorul Beșu, un al om curajos, prezentate în documentarul Recorder.

Dacă după parcurgerea documentarului am avut sentimentul de copleșală când mă gândeam ce monstru ne influențează destinele, ce misiune imposibilă avem în față și cât de puțini aliați avem (ca societate), după conferința de presă de azi,

am speranțe.

Dacă ieri, ca societate, eram aproape în genunchi, acum începem să ne ridicăm. Ba mai bine spus, să fim ridicați. De oameni ca doamna Raluca Moroșanu, de oamenii din stradă, de oamenii care se revoltă, de presa independentă.

Avem în fața noastră DOVADA că acțiunile noastre, fie ele mici, contează. Eu și sute de mii de alți români donează lunar de ani de zile către Recorder (și către alte publicații independente). Recorder respectă misiunea jurnalistică asumată și cu respect față de donații produce anual multe materiale ce au dus la zguduirea multor mafii din statul român. În cazul de față, această zguduire a trezit societatea și a obligat decidenții politici să reacționeze și pe câteva mii de cetățeni să iasă în stradă. Aceste evenimente au dat curaj unor magistrați să se opună "terorii" (cum i-a spus doamna judecător Moroșanu) impuse de mafia din Justiție.

De aici este din nou mingea la noi și la decidenții politici, însa spre deosebire de acum 36 de ore, acum avem o șansă reală să zguduim atât de tare întregul sistem încât merele stricate să cadă rând pe rând din copac. România s-a trezit din nou! Nu a murit, nu a fost adormită de tot! Președintele României, Guvernul României, Parlamentul României, presa independentă din România și partea curată a Puterii Judecătorești are în fața o oportunitate istorică să destrame această mafie politico-juridică, dacă toate cele de mai sus vor colabora cu bună-credință în perioada imediat următoare!

Nu voi comenta aroganța șefei CSM. Nu voi comenta nici măcar "a sunat Lia". Nu voi comenta simulacrul de conferință de presă. Însă la final voi spune următoarele:

1. Președintele Nicușor Dan este din nou OBLIGAT moral să iasă public și să o protejeze pe doamna judecător Raluca Moroșanu, pe judecătorul Beșu și alți magistrați care asumat (ex: judecătoarea Sorina Marinaș, procuroarea DIICOT Antonia Diaconu) cu nume și chip - au avut curajul imens să se pună împotriva acestei mafii. Semnalul lui, chiar dacă dat slab în ultima postare, este esențial pentru ca mai mulți astfel de magistrați să iasă în față.

2. Toți cei care mă urmăresc trebuie să iasă în stradă. Să-și ducă revolta în stradă, acolo unde șefa CSM Arsenie, ne spune că nu e bine să fim. Să se organizeze în orașele unde se află și să iasă în număr mare în stradă. Presiunea publică este ESENȚIALĂ în acest moment, iar protestele pașnice, civilizate vor duce la modificări în atitudinea celor la le următorul punct.

3. Parlamentul și Guvernul României să se sincronizeze și să iasă cu un pachet de legi care să repare mizeriile legislative care au dus la legalizarea acestei mafii.

4. Susțineți presa independentă. Este cea care ne ridică din genunchi! Avem jurnaliști de investigații absolut excepționali. De la ei am aflat de Azilele Groazei, de interferența rusiei în alegerile noastre, de Hexipharma și dezastrul nozocomialelor și atâtea multe alte subiecte extrem de grave și importante pentru România.

Să avem curaj. Doar curajul produce și mai mult curaj, iar această atitudine este extrem de necesară în aceste zile!

Neam trezit (din nou)!

Judecător Raluca Curaj-Moroșanu și Justiția din România

More Creators