XaiJu
Radu Hossu
Radu Hossu

patreon


Documentarul Recorder și încă un caz care demonstrează cum se apără mafia prezentată

Vreau să vă aduc în atenție un lucru pe care nu-l atinge documentarul Recorder. La schimbul impunității și imunității primite de șefii magistraților prin Legile Justiției, politicul primește două avantaje:

1. Uciderea dosarelor de corupție care-i afectează pe ei și mai ales rețelele lor de putere, bani și influență. Asta este partea atinsă și prezentată în documentar;

2. "Uciderea" adversarilor politici prin dosare de corupție inventate, cum este cel despre care am discutat, ceea ce duce la ermetizarea protecției ridicate de mafia politico-judiciară prezentată în documentar. Pe asta v-o prezint eu acum:

În 2021, Flavia Boghiu este invitată, în calitate de viceprimar cu atribuții în domeniul culturii să inaugureze Brașov Underground Museum (BUM). Muzeul este un eveniment cultural temporar new-age pus în scenă de Asociația Amural, în catacombele Brașovului - niște galerii săpate într-un deal în al doilea război mondial pentru protecție antiaeriană și folosite de zeci de ani de oamenii fără adăpost și de zona infracțională a orașului.

Asociația Amural avusese finanțare de la o agenție de stat pentru acest proiect care fusese prezentat anterior lui George Scripcaru în 2020 și acceptat de primarul de atunci și de acum (între 2020 și 2024 primarul Brașovului a fost Allen Coliban).

Proiectul a fost un succes cultural, dar și unul de imagine pentru Brașov, imagini din catacombele curățate și puse în valoare de Asociația Amural făcând înconjurul internetului cultural românesc.

Pauză de explicație:

- Flavia Boghiu era viceprimar cu atribuții în cultură. Asta se traduce prin faptul că la ea în subordine ajungeau proiectele culturale ale entităților care desfășurau evenimente sau produceau cultură în Brașov;

Flavia Boghiu în Primăria Municipiului Brașov

- Acordarea spațiului către un eveniment din Brașov este la SAPUC - Serviciu Administrare Patrimoniu și Urbanism Comercial Brașov. Sancționarea unor eventuale încălcări a legislației locale sau naționale revine unei alte structuri subordonate primăriei: Poliția Locală Brașov. Ambele erau la momentul 2021 în subordinea și în controlul viceprimarului PNL Sebastian Rusu (țineți minte numele ăsta), fiind cerute și primite de acesta în baza negocierilor din alianța USR-PNL ce funcționa la acea vreme;

Catacombele brașovului înainte de Brașov Underground Museum

- Asociația Amural a cerut implementarea proiectului BUM după ce s-a instalat noua administrație Coliban-Boghiu. Aceștia au prezentat demersurile făcute în timpul administrației Scripcaru, câștigarea fondurilor de la AFCN, dorința de a igieniza catacombele și de a desfășura evenimentul BUM.

Catacombele brașovului în ziua inaugurării BUM

Revenim la cursul temporal al evenimentelor:

La începutul lui 2021 cei de la Amural îi trimit Flaviei Boghiu un email cu privire la intențiile lor, iar Flavia redirecționează email-ul către cei care administrativ și legal puteau dispune sau nu oferirea spațiului - SAPUC, care erau în subordinea viceprimarului PNL. Nici Flavia Boghiu și nici serviciile din subordinea ei nu au dispus în vreun fel, vreodată, pe gură, în scris și nici nu semnează vreodată ca acest eveniment să se întâmple sau din contră, să nu se întâmple, pentru că NU ERA ÎN ATRIBUȚIILE EI!

În vara lui 2021 Asociația Amural deschide BUM, face conferință de presă, invită personalități locale, din zona politică și culturală. Flavia Boghiu este invitată din partea Primăriei Brașov în baza atribuțiilor în domeniul culturii. Se prezintă, face poze, felicită organizatorii și pleacă.

Captură investigatoria.ro

În 2021, viceprimarul PNL Sebastian Rusu alături de mafiotul imobiliar Garbis Vicențiu Kehayan (pe care l-ați văzut tot la Recorder ca fiind Nordis de Brașov, a înșelat sute de oameni cu ajutorul administrațiilor locale, a reușit și la Brașov) se coordonează și fac plângere penală împotriva Flaviei Boghiu pentru că "ar fi permis" intrarea celor de la Amural în catacombele Brașovului în mod ilegal. Dacă cumva cuiva la punctul ăsta i se pare că ceva nu se leagă, atunci a surprins esența:

Mafiotul imobiliar Kehaiyan - captură Recorder

Kehayan, cel care și-a susținut public dorința ca Flavia Boghiu să moară, în alt moment a susținut că ar trebui făcut ceva pentru ca ea să ajungă în scaun cu rotile și întrebat de ce îi dorește răul, a spus public presei locale că din cauza ei a pierdut 40 de milioane de euro (Flavia se ocupa de blocarea mafiei imobiliare de la Brașov) s-a asociat cu Președintele PNL Brașov, viceprimarul PNL Sebastian Rusu, care era și umilul servitor al lui George Scripcaru. Kehayan face plângere în august 2021.

Baronul de Brașov George Scripcaru (stânga) și Sebastian Rusu (dreapta)

Viceprimarul PNL era persoana din administrația locală care știa de eveniment și singurul care a avea puterea de "a permite" sau nu prin SAPUC (care dă autorizațiile de ocupare domeniu public) sau de control și sancționare prin Poliția Locală. Astfel, cel care era obligat să se asigure de legalitatea acestor evenimente, nu a făcut-o și acum, alături de un mafiot, îi făcea plângere penală Flaviei pentru a-și acoperi incompetența. După ce în ședințele publice din Consiliul Local atât el cât și colegii lui din PNL o acuză pe Flavia de "fapte penale", văzând că DNA nu mișcă nimic în cazul plângerii partenerului Kehayan, mai face o și el o plângere pe 21.02.2022 în aceeași speță, împotriva Flaviei.

Dacă pare absurd până acum, abia de acum începe:

- În urma plângerilor penale din partea (1) a unui mafiot imobiliar cu care-i dorea moartea Flaviei (2) a viceprimarului PNL și (3) a Curții de Conturi făcută de un fost deputat PSD, DNA începe urmărirea penală IN REM (adică asupra situației, nu a persoanelor) în 21.09.2021;

- La un an distanță, în 12.10.2022 se dispune clasarea cauzei invocându-se lipsa faptelor, procurorul de caz din DNA considerând și el, ca și voi probabil ca fiind absurde acuzațiile;

- La o lună distanță, 21.11.2022 șefa DNA Brașov infirmă clasarea dosarului și peste 3 luni, pe 16.02.2023 s-a dispus redeschiderea urmăririi penale;

--------------------------------------

Aici tragem linie și reținem faptul că aici i se încheie mandatul procurorului șef al DNA pe care l-ați văzut în documentarul Recorder, Crin Bologa și începe domnia lui Marius Voineag. Să vedem ce se întâmplă în domnia lui:

--------------------------------------

- Timp de 1 an de zile nu se mai întâmplă absolut nimic în dosar. Absolut nimic, pentru că 2023 nu era an electoral, însă 2024 este. Așa că 2024 începe în forță și pe 05.02.2024 începe urmărirea penală în persona și Flavia este anunțată că este suspectă în dosarul redeschis cu aproape 2 ani în urmă (2022), față de o presupusă faptă întâmplată cu 3 ani în urmă (2021);

- Pe 14.03.2024 CSM îi acuză pe Drulă și Ghinea (aceiași care au susținut în acele luni că dosarul Flaviei este unul politic) că prin atacurile la adresa procurorului-șef Marius Voineag au prejudiciat imaginea DNA;

- La nici 24 de ore după, pe 15.03.2024 DNA îi schimbă încadrarea Flaviei din suspect în inculpat;

- Pe 24.04.2024, cu două zile înainte de termenul limită pentru depunere a candidaturilor pentru alegerile locale (Flavia era numărul 2 pe listă și cel mai important vector politic al USR Brașov după Allen Coliban) este trimisă în judecată;

Astfel, un dosar clasat și uitat prin sertare vreun an de zile, ajunge la un procuror din DNA care are în lucru de 4 ani de zile dosarul parcărilor din Brașov, un dosar cu prejudiciu de 10 milioane de euro, în care este implicat direct George Scripcaru. La acel dosar nu se înaintează niciun pas. În schimb, în acesta în 3 luni a fost instrumentat cu totul, de la urmărire in rem la trimitere în judecată. Toate acestea se întâmplă în domnia lui Voineag.

Între timp sigur ați aflat din extraordinara mediatizare a cazului, dosarul a intrat pe rolul Tribunalului Brașov. Flavia a și-a asumat retragerea din politică în baza principiilor percepute de societate ca fiind "Fără penali în funcții publice", cu toate că nu asta înseamnă din punct de vedere legal demersul societății.

Din cauza acestui dosar a fost pe punctul să piardă sarcina, având o sarcină cu risc care i-a fost afectată și mai tare. Viața a fost de multe ori un calvar emoțional și reputațional.

Tot din cauza acestui dosar a refuzat funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Muncii care i-a fost propusă de conducerea USR, chiar dacă în zona socială este unul dintre puținii experți care este și în zona politicului, deci ar fi ajutat mult.

Acum dosarul este în pronunțare. Flavia este nevinovată și am crezul și speranța că va fi achitată. Însă anii pierduți, cariera distrusă sau cel puțin pusă pe pauză, stresul provocat ei și copilului nostru nenăscut, stresul pe care-l trăim și azi, nu pot fi întoarse. Vor fi pentru totdeauna pierdute.

În urma acestui dosar, pe scena politică din Brașov s-au întâmplat următoarele:

Allen Coliban nu putea fi atins de un dosar penal pentru că mafia politico-judicia și-a dat seama că asta l-ar victimiza atât de tare pe Coliban încât cel mai probabil ar câștiga alegerile doar bazându-se pe acest abuz.

Astfel, s-a deschis dosar numărului doi din USR (Flaviei), ajutând la "infectarea" imaginii lui Coliban ca fiind asociat cu "o penală" și scoțând din scenă cel de al doilea vector de imagine al USR Brașov, unul cu o favorabilitate chiar mai mare decât a primarului (la o notorietate mai mică). Dublă victorie pentru inamicii politici. Așa s-a deschis larg drumul pentru Scripcaru primar.

Cazul Flaviei, cazul lui Ruben Lațcău (unde a fost interceptat și filat de DNA timp de 2 ani și scurse informații la presa din Timișoara pentru a-i distruge imaginea politică) nu sunt singulare. Ele sunt la fel de sistemice ca cele în care politicieni sau oameni cu influență, parte a acestei caracatițe corupte, scapă de dosare.

Așa se încheie practic sistemul de apărare al acestei mafii și se creează imunitatea totală a structurii mafiote din Justiție și politic: Cei din Justiție care critică sunt trași pe linie moartă, detașați pe te miri unde sau în cel mai rău caz suspendați din magistratură, iar cei din politică ce ar putea susține modificările legislative ce ar duce la restrângerea legitimă a conducerii din Justiție sau doar pentru că au șanse să rămână în funcții alese de cetățeni în locul mafioților politici, sunt băgați în dosare politice de corupție.

Astfel și partea din justiție a acestei mafii și partea din politic a acestei mafii este protejată etanș de orice imixtiune a oricărei alte părți ce reprezintă voința societății sau chiar a castei magistraților - unde în continuare cred că sunt mai mulți magistrați decenți, profesioniști, demni și integrii, decât cei care nu sunt.

-------

M-am gândit multe ore la această postare. Mai exact din momentul în care am încheiat vizionarea documentarului până acum. Am luat în considerare că eu aș putea intra în vizorul CSM și să primesc sancțiune publică. Am luat în considerare mai mult că Flavia ar putea intra în vizorul CSM și aceștia să se implice în dosarul ei în mod negativ. Am în continuare această teamă.

Decizia de a scrie această postare este inspirată din curajul dat oamenii din documentar, care sunt la fel de potențiale ținte pentru mafia prezentată. Sper ca această relatare publică să fie de ajutor pentru înțelegerea fenomenului mai larg, să fie citită de cetățeni, pentru că este încă un motiv pentru a convinge decidenții noștri să demanteleze această rețea și să refacă arhitectura de conducere din Justiție.

Dacă cineva va avea de suferit în urma acestei relatări, veți fi primii care veți afla.

Documentarul Recorder și încă un caz care demonstrează cum se apără mafia prezentată

Comments

Mulțumim, Radu, pentru curaj și demnitate!

Iulian Mihail Ghinea


More Creators