Un fel de rezumat #2 (06.12.2025):
1. Strategia de Securitate Națională (NSS) a lui Trump și Europa în 2027
Ne afectează. Plecăm de la acest fapt, dacă vrem să analizăm. Și ne afectează pentru că nu se mai concentrează pe Europa. Ci strict pe "Western Hemisphere" care ar însemna practic Americile (de Nord și Sud).
Zilele trecute a ieșit pe surse o informație ce nu a fost negată de nimeni din Administrația Trump cum că Europa va trebuie să gestioneze absolut toate capacitățile NATO convenționale de pe teritoriul european. Pe scurt: pleacă americanii. Aceste "scurgeri" pe surse sunt o metodă veche și rodată de a testa reacțiile din piață. Trump a testat, Trump a văzut că Europa s-a panicat, Trump va evalua cum va fi fost câștigat din această testare.
Să reținem două lucruri:
- Pleacă americanii sau se fac că pleacă și dacă nu pleacă înseamnă că plătim un cost mai mare decât dacă ar fi rămas aici. În strategia de securitate Europa este văzută nici măcar într-o cheie a Doctrinei Monroe - unde practic se zice "noi suntem americani, voi sunteți europeni, nu suntem aliați, nu ne călcăm pe coadă, voi stați în Europa, noi în America", ci mai rău, suntem considerați în cădere și decădere. Mai mult, în NSS se indică necesitatea susținerii conducerilor naționaliste, care se opun Uniunii Europene.
Presupunerea mea este că Administrația Trump va încerca să atace politic și economic Uniunea Europeană. Deci al doilea punct:
- Administrația Trump este din punctul meu de vedere, un adversar al Uniunii Europene și prin urmare și al României.
2. Ultima șansă a Vestului - Alexander Stubb
Am citit eseul președintelui finlandez Alexander Stubb publicat în prestigioasa Foreign Affairs. Vorbește acolo despre sfârșitul lumii pe care o cunoaștem, atenționând și prin titlu că ceea ce considerăm noi Vestul Global și dominația bazată pe domnia legii, drept internațional și instituții internaționale, este în fața noastră.
Președintele Stubb, unul dintre prietenii lui Trump și unul dintre cei mai apreciați politicieni la nivel global trage acest semnal de alarmă în primul rând pentru Europa. Eseul a fost publicat cu doar câteva zile înainte ca NSS să fie publicată și înainte ca pe surse să aflăm că america se retrage din Europa (sau ne forțează mâna).
Eseul este obligatoriu de citit, dar pe scurt, Stubb ne prezintă lumea ca fiind la un moment de inflexiune istorică, încheindu-se un ciclu politic de stabilitate. Pledează pentru multilateralism, instituții globale reformate și funcționale - de exemplu eliminarea veto-ului din cadrul consiliului de securitate al ONU și creșterea numărului de membri din acest organism, implicând fiecare continent și menținerea Vestului Global ca promotor al unei lumi bazate pe valori morale.
Alexander Stubb vrea să ne convingă pe noi cititorii că fiecare țară are puterea ei și capacitatea ei de influență în a modela viitorul global, aspect cu care sunt de acord de principiu. El dă exemplul Finlandei. Eu spun că Finlanda a fost condusă de oameni de stat în primul rând. Curajoși și educați în al doilea rând. Clasa noastră politică nu este formată din oameni de stat - găsești doar câțiva și într-adevăr, azi avem norocul ca parte din cei mai importanți lideri să pară oameni de stat. Clasa politică este formată preponderent din lași, amatori, impostori, ticăloși, hoți, inculți sau proști de-a dreptul. Deci nu mi-aș pune mari speranțe în șansele României de a influența lumea.
O parte din clasa politică a membrilor Uniunii Europene este formată dintr-o combinație de lașitate, naivitate, idealism și corupție ce merge mână-n mână cu ticăloșia. Însă lașitatea și interesele de scurtă durată sunt cele care par să domine o importantă bucată din Europa, iar asta este cea mai mare vulnerabilitate la adresa familiei noastre - căci Europa este familia noastră, nu altcineva.
Cu ce trebuie să rămânem din ceea ce spune Stubb este: ori facem ceva acum, ori autocrațiile vor domina lumea în deceniile ce urmează, prin sfere de influență, prin cuceriri teritoriale, prin puterea oferă dreptatea, nu adevărul.
3. "Trump va trăda Ucraina"
Dacă aș fi spus eu cuvintele astea (pe care le-am spus de la începutul anului de multe ori) aș fi fost criticat cum că nu înțeleg eu finețurile diplomației, relațiilor internaționale. Doar că aceste cuvinte sunt ale lui Marcon într-o convorbire telefonică din cadrul Coaliției Voinței care a ajuns în Der Speigel. Practic liderii Europei vorbesc între ei așa:
Merz: "Trebuie să aibă grijă (Zelenskyy)"; "Ăștia (Americanii) se joacă și cu voi și cu noi"
Macron: "Există șanse ca SUA să trădeze Ucraina legat de teritorii fără să ofere garanții de securitate"
Stubb: "Nu putem să-l lăsăm pe Volodymyr (Zelenskyy) singur cu oamenii ăștia (americanii)"
4. Limba Română protejată în Ucraina
Limba Română a devenit printr-o lege votată de Rada Supremă (Parlamentul ucrainean) limbă protejată. Limba Moldovenească nu mai este recunoscută de către Ucraina și limba rusă iese din lista de limbi protejate. Este o dovadă a recunoașterii importanței Limbii Române.
5. Costul Războiului
Un studiu al Institutului Norvegian pentru Afaceri Internaționale a calculat costul războiului pentru Europa în cazul în care rusia câștigă războiul și în cazul în care Ucraina este susținută pentru a învinge în război:
- În cazul în care Ucraina este susținută pentru următorii 4 ani cu scopul de a învinge rusia, costul s-ar putea ridica la o sumă între 606 și 972 de miliarde de dolari;
- În cazul în care Ucraina nu este susținută și rusia va învinge, costurile pentru întărirea flancului estic se ridică la între 1.4 și 1.8 trilioane de dolari;
Acest studiu ne demonstrează practic că este mai ieftin, nu doar moral și corect, să susținem Ucraina, decât să nu o susținem. Asta pentru că, dacă nu susținem Ucraina, oricum vom fi obligați ca europeni să întărim flancul estic.
6. Elon Musk cere distrugerea Uniunii Europene
Se pare că cearta dintre Trump și Musk a fost uitată, iar Musk se comportă ca un dulău al administrației Trump, ieșind azi cu postare prin care cere practic distrugerea Uniunii Europene, o intenție exprimată (chiar dacă nuanțat) și în Strategia de Securitate Națională a SUA.
Este un îndemn la UE-Exit, o susținere a platformei Europa Națiunilor, care în fapt înseamnă distrugerea puterii politice și economice a Europei. Toți extremiștii din Europa așteptau un astfel de semnal și cu toții se vor alinia la acest tip de mesaj.
----
Acestea sunt doar câteva dintre evenimentele din această săptămână. Din păcate pentru noi toți, Administrația Trump (după cum sper că ați observat, nu folosesc niciodată SUA, pentru că SUA nu este același lucru cu Administrația Trump) este o amenințare pentru Uniunea Europeană, deci și o amenințare pentru România.
Consider că România trebuie să se implice în modelarea viitorului global, așa cum o spune președintele Finlandei prin alinierea la curentul de gândire european care stipulează necesitatea independenței strategice a Europei.
Uniunea Europeană este familia noastră și chiar dacă este o structură supra și trans-națională greoaie, este cea pe care o avem și care rămâne un far al respectării valorilor morale care au stat la baza construcției civilizaționale occidentale.
Foto cover: Stefan Rousseau / AFP