XaiJu
Radu Hossu
Radu Hossu

patreon


Putin și Trump decuplează SUA de Europa. Unul singur o face ințelegând. Un fel de rezumat

1. Planul capitulării Ucrainei

Aseară, după ce au ieșit informații din întâlnirea de la Kremlin unde s-au întâlnit delegația Trump cu Putin, am simțit o senzație de scârbă și dezgust. Aproape că rusia avea dreptate când spunea că "occidentul a decăzut moral". Partea unde are dreptate, ca un ceas stricat care dă ora corectă de două ori pe zi, este că indivizii care distrug toată construcția morală a occidentului sunt ei înșisi occidentali.

Delegația Trump a fost formată din Witkoff și Jared Kusher, ginerele lui Trump. Știu că v-ați obișnuit cu asta, dar mai spun o dată și pentru toți ipocriții nesimțiți care făceau pe moraliștii legat de Alina Gîrbea, care n-avea nicio cumetrie ci nimeni din ministerul în care a fost numită, însă ei nu critică nepotismul de nivel galactic, la vedere al famigliei Trump care-și angajează ginerele.

De ce a decăzut moral occidentul? Păi, așa cum intuiam cu toții de atâta amar de timp, Trump este interesat DOAR de venituri și profituri materiale. Pentru el și apropiații săi, după cum ne explică excepționalul articol din WSJ (conservator, apropiat se republicani) "Faceți bani, nu război", cu absolută și totală lipsă de respect față de sistemul global construit în urma morților a zeci de milioane de oameni în cele două războaie mondiale.

NATO este golită de puterea, și așa redusă, de până la Biden. America este aruncată în găleata cu țări nefreventabile moral, iar Ucraina este trădată și al său popor este redus la nivelul de miel sacrificat pe altarul banului.

Aseară, în urma întâlnirii de 5 ore de la Kremlin, Putin a refuzat planul de "pace" american. Știam cu toții acest secret deschis. Ce nu vor unii să accepte este faptul că Putin are puțin spre deloc interes să accepte investiții americane ale oligarhilor din cercul Trump. Interesul lui în schimb este să decupleze SUA de Europa în timp ce continuă războiul din Ucraina, masacrând civili și militari ucraineni. Femei și copii. Tineri și bătrâni. Ca mine și ca tine.

La fel face și Trump cu Europa, însă doar Putin o face înțelegând pe deplin consecințele. Practic Trump și acoliții săi, din cauza corupției morale și materiale, din cauza lăcomiei, din cauza iresponsabilității și (să recunoaștem) din cauza prostiei profunde de care dau dovadă, vor afecta grav alianța SUA-Europa, cu repercusiuni total nedorite nici măcar de Trump - o Europă aruncată în brațele Chinei. rusia nu se va decupla de la China. Trump și alții îl subestimează pe Putin când vine vorba de intelect (un mediocru mult peste președintele american) și capacitate de înțelegere a interlocutorilor strategici. Cei care-l subestimează, pierd.

Nu vă așteptați la o pace în Ucraina. Nu vă așteptați ca mocirla din care vin Trump and Co. să sece. Nu vă așteptați nici ca Europa să se trezează subit, cu toate că Germania, sub Merz pare că o face și cu siguranță Franța la fel.

2. "Glorificarea trecutului crește nemțumirea față de prezent" - România Frumoasă

Luiza Vasiliu și Victor Ilie au publicat un material despre rețeaua de site-uri, pagini de facebook, insta si Tik-Tok numită generic "România Frumoasă".

Articolul detaliat, explicativ și educativ ne prezintă cum o rețea de români din Vaslui a ajuns să genereze zeci de milioane de vizualizări pe site-uri (atenție, nu discutăm de viralizare în social media, unde probabil vorbim de cel puțin un ordin de mărime peste, adică SUTE de milioane de vizualizări) folosind conținut despre și doar pro-Călin Georgescu și anti-Europa sau Nicușor Dan.

O să aflați și cum băieții care n-aveau după ce să bea apă în trecut, investind zeci de mii de euro în publicitate și câștigând doar 8000 lei, au ajuns să mănânce doar în restaurante de fițe din Manchester. Deci pornești sărac, cheltui banii pe care nu-i ai, ești pe minus multe zeci de mii de euro (poate sute de mii) și apoi ești bogat. Vă dă cu virgulă? Pentru că nu se știe sursa banilor. Poate știu serviciile și-i împachetează.

Articolul este extrem de bun, iar blogul autorilor, Drepturi și Strâmbe de pe Substack este obligatoriu de urmărit și susținut.

3. Interviul lui Nicușor Dan din Epoch Times

Loredana Diacu realizează un interviu foarte bun cu Nicușor Dan pentru Epoch Times. În afară de faptul că Președintele Dan reiterează faptul că suntem într-un război hibrid, ne mai spune că undeva la anul vom avea un "comandament central" de unde se va gestiona apărarea României în acest conflict.

Mă bucur că discutăm în mod serios despre asta, pentru că cei mai mulți dintre noi, inclusiv urmăritori ai acestei pagini, nu iau deloc în serios amenințarea rusească asupra percepției lor vis a vis de realitate și a deciziilor lor civico-politice.

Un exemplu pe care-l dau de fiecare dată când sunt invitat să vorbesc în fața cuiva, asa cum am fost invitat săptămâna trecută de profesorul, istoricul și expertul în rusia Armand Goșu, să vorbesc la Faciltatea de Științe Politice din cadrul Universității București: pe timp de pace, dacă vedem o doză aparent goală de cola pe jos, o ridicăm și o ducem la cel mai apropiat coș de gunoi, corect? Corect. Acum introducem starea de război. Mergem pe stradă și vedem aceeași doză. O mai ridicăm de pe jos? Ar putea să fie o capcană și dacă o ridicăm declanșăm o mină anti-personal care ne va omorî. Nu o ridicăm, corect? Corect. Vedeți cum ni s-au schimbat deciziile și comportamentul pentru că am modificat starea de fapt?

De asta e bine să recunoaștem noua stare de fapt: rusia este într-un conflict cu România (și cu Europa) și acest lucru nu va dispărea, dacă-l ignorăm. Cel mult s-ar putea să fim "răniți" din ignoranță.

Vă invit să vă uitați la intregul interviu, durează o oră. Și apropo: eu nu pot fi de acord cu asemănarea dintre Iohannis și Nicușor. Nicușor a dat ieri mai milte interviuri (cel despre care vorbim) decât Iohannis în 10 ani. Nicușor nu stă prin concedii. Nicușor stă în chirie, nu are 6 case ca Iohannis.

4. Armata de Rezistență împotriva Dezinformării

"Bine ați venit în tabăra de pregătire a Operațiunii Adevărul! Numele meu este Radu Hossu, sunt comandatul vostru din Armata de Rezistență împotriva Dezinformării și acesta este brieful meu: 

România era ținta și victima unui război hibrid al rusiei. Dovezile directe și indirecte se adună în fiecare zi. Dacă acest aspect a devenit ca o axiomă, mai departe, instituțiile statului nu au mai făcut nimic. Societatea a fost lăsată singură să se descurce cu efectele războiul hibrid, cu impactul acestuia asupra fiecărui cetățean.

România are nevoie de o Armată de oameni care să o protejeze. Așa cum există Armata convențională, care știe cum să ne apere în caz de război, tot așa este nevoie să construim o Armată de creiere blindate, care să formeze un scut colectiv împotriva agresiunilor ce continuă să existe la adresa societății noastre.

Considerați acest joc echivalentul unui curs de pregătire unde veți descoperi parte din vastul domeniu al acestui război și vă veți antrena cu vesta și casca anti-dezinformare pe voi, cu arma adevărului, prin tranșeele frontului informațional."

Acesta este textul de lucru de pe cartea cu regulametul de joc al Operațiunea: Adevărul. Am ajuns la aproape 300 de ostași în această Armată de oameni care se educă prin joc și îi ajută și pe cei din jurul lor să o facă, astfel crescând apărarea colectivă a României.

Profesorul Armand Goșu tocmai ce m-a anunțat că va folosi jocul în facultate pentru educație. Eu vă anunț că avem în plan (eu și Alex Zamfir) să mergem anul viitor în multe licee și școli, să donăm jocul, timpul, energia și cunoștințele noastre, înspre deschiderea minților, ochilor celor tineri cu privire la pericolul invizibil al războiului hibrid.

----

M-am gândit să vin cu un rezumat în acest format, în care vorbesc despre subiectele față de care știți că am o pasiune, cunoaștere, legitimitate. Cum vi se pare "Un fel de rezumat"? Să mai fac? Frecvența aș vrea să o fac o dată pe săptămână, doar pe Substack și Patreon.

Ce ziceți?

Putin și Trump decuplează SUA de Europa. Unul singur o face ințelegând. Un fel de rezumat

More Creators