Mesaj pentru Nicușor Dan
Added 2025-12-01 16:18:25 +0000 UTCAm fost invitat la recepția de la Cotroceni. M-am și pornit spre ea, însă a avut grijă traficul de pe DN1 să mă oprească din drum.
Mi-am dorit să ajung acolo din două motive: unul este întâlnirea cu câțiva oameni faini și dragi mie din societatea civilă, oameni de artă, cultură și jurnaliști excepționali.
Al doilea motiv era pentru a-i transmite personal Președintelui Nicușor Dan un mesaj.
De votat l-am votat pe Nicușor Dan pentru un singur lucru - menținerea României pe calea euroatlantică. Atât. Nu pentru economie, că nu are el prea multă putere. Nu pentru cultură și educație, că nici acolo nu are prea multă putere și nici nu aveam așteptări. Nu. Pentru calea euroatlantică. O politică externă care însumează pilonul cel mai important al ei, securitatea externă și internă a României. Până acum a menținut această cale. Nu am cum să fiu dezamăgit de acțiunile președintelui pe acest unic motiv "pro" pentru care l-am votat.
Motivele "anti" pentru care l-am votat nu mă dezamăgesc nici ele: l-am votat pe Nicușor Dan pentru ca extremiștii lui Simion, cu Simion în frunte să nu acapareze puterea totală din stat. Simion Președinte ar fi avut puterea supremă în servicii - ajutat de o bucată deja infectată de extremism. În Armată. În politica externă, prerogativ esențial al președintelui - unde ne-am fi trădat familia europeană, ne-am fi aruncat în brațele Kremlinului, la braț cu Fico și Orban.
Guvernarea ar fi fost AUR susținut de PSD sau PSD susținut de AUR sau poate chiar o alianță. Fiind o combinație între imbecili și hoți, ar fi aruncat la gunoi orice politică economică dură, dar necesară după pârjolul lăsat de Ciolacu-Ciucă și economic ne-am fi apropiat de o cleptocrație infiltrată de agenți de influență ruși. Justiția, și așa șubredă ar fi capitulat total în fața noii puteri violente. România ar fi capitulat. Nu vă faceți iluzii că noi am fi reușit ceva în stradă prin proteste.
Violența crescută din mediul real, exagerată din mediul online îmi demonstrază că nu aș fi fost "dezamăgit". Extremiștii s-ar fi comportat la ora asta exact cum mi-aș fi imaginat: violent, retrograd, revanșard. Pericolul acesta este încă aici. Crește. Și va deveni cotidian în următorii ani, dacă "nu se face ceva". Suntem la un punct de cotitură în societate în opinia mea.
Vin prieteni și-mi spun cum suveraniști cu care se cunosc, dar care nu păreau violenți, în ultima perioadă au devenit, fiind încurajați de câteva beri la bord (mă refer la un exemplu de care mi-am adus aminte) și de propaganda mincioasă de sorginte rusească ce este amplificată cu bucurie de extremiștii noștri. Un prieten mi-a spus că la finalul unei discuții cu un suveranist pe care-l cunoaște de ani de zile, a fost amenințat cu violența, individul exprimându-și dorința de a-l omorî. Fiind cu copiii de față.
Pe Facebook-ul meu, pentru prima dată de când scriu de 1 decembrie, primesc amenințări cu violența și injurii doar pentru că îndrăznesc să scriu despre 1 decembrie. Evenimentele de la Alba-Iulia de azi sunt triste. Acești oameni nu sunt mânați de frustrare împotriva creșterii taxelor, nici de corupție. Ci de o propagandă însăilată în mințile lor prin intermediul extremiștilor care profită de vulnerabilitățile societății noastre.
Această stare de fierbere socială este foarte aproape de a da în clocot. Și aici intervine acest al doilea motiv pentru care am acceptat invitația Președintelui și mi-aș fi dorit să fiu la recepția de la Cotroceni, să-i transmit personal următorul mesaj:
Domnule Președinte,
Istoria ne-a arătat de prea multe ori pentru a o mai ignora că ignorarea semnelor ideologiei violente duce la final în colaps politic, economic și într-un final, social.
Acest proces este unul violent, zgomotos, iar distrugerile provocate sunt iremediabile la nivelul națiunilor.
Acțiunea dumneavoastră în sensul urgentării demantării rețelelor de rezerviști din servicii, armată, fosta Securitate, care formează eșafodajul pe care se susțin extremiștii, este obligatorie și trebuie să vină cu celeritate.
România este împărțită-n două mari tabere, dar se îndreaptă spre o deșirare iremediabilă a fibrei sociale în cazul ignorării acestor avertismente venite din partea societății civile și a aliaților externi. În sunt timp, în lipsa unor acțiuni ferme împotriva acestor rețele pur românești, ajutate, susținute și ghidate (și) de la Kremlin, realitatea violenței motivate politic - văzută în istorie în țări ca Germania nazistă, România legionară și antonesciană, rusia bolșevică și în altele - va ajunge să fie realitate noastră cotidiană. Iar atunci va fi prea târziu.
Vă rog, nu ignorați acest mesaj. România celor două tabere își dorește bine pentru copii, familiile și într-un final, pentru țara lor. Cei ce-i susțin pe extremiști, sunt doar mânați de o ideologie falsă, printr-o propagandă demagogică.
La mulți ani de ziua noastră!
(Poza este de la Cotroceni, de la recepția cu ocazia învestirii Președintelui Dan. Am pus-o pentru click-bait)