Astăzi se împlinește un an de zile de când democrația românească a fost lovită puternic de amânarea alegerilor prezidențiale. La un an de atunci și la 6 luni de la alegerea unui nou președinte, nu avem încă răspunsuri clare despre cum s-a întâmplat, iar războiul hibrid este și mai puternic.
Înainte de anularea alegerilor aveam toate dovezile indirecte necesare pentru a atribui creșterea lui Călin Georgescu din sondaje și ulterior de la vot, unei operațiuni rusești, suprapusă pe vulnerabilitățile României și pe incompetența liderilor noștri din toate instituțiile care ar fi trebuit să ne protejeze.
Eu personal vorbesc despre războiul hibrid de dinainte de invazia din 24 februarie 2022. Când am început să spun în 2022, 2023 și 2024 că suntem ținta unui război hibrid, toată lumea a spus că sunt exagerat, panicard și că-mi depășesc competențele - pentru că nu-i așa, e mai bine să te minți că sunt eu prost, decât să accepți că suntem o societate extrem de vulnerabilă la interferențele rusiei. Din păcate s-a demonstrat că nu sunt nici exagerat și nici panicard.
România a trecut printr-un șoc anti-democratic. Am fost pe punctul de a sări de pe șinele transatlantice. Dacă extremiștii în frunte cu Călin Georgescu ar fi preluat puterea, astăzi România cel mai probabil era o țară în pragul falimentului. Scumpirile de care ne plângem azi și taxele de care ne plângem azi ar fi fost ultima noastră problemă. Prima ar fi fost incapacitatea de a plăti ratele a celor care și-ar fi pierdut locurile de muncă. Violența stradală ar fi crescut la un nivel greu de imaginat acum. Europa și-ar fi întors spatele, SUA la fel. rusia ne-ar fi zâmbit însă, arătându-și colții diavolești.
Anul a trecut, societatea a continuat pe spirala violenței, iar la instigarea parlamentarului Dan Tanasă, mai mulți livratori străini au fost atacați fizic în stradă. Rupturile din societate cresc. Între tineri și bătrâni. Între angajați la privat și angajați la stat. Între corporatiști și șoferi de TIR. Între pro-europeni și pro-ruși (aici nici nu avea cum să fie altfel). Între centriști și extremiști de toate felurile. Între femei și bărbați. Între cetățean și instituții (acest lucru este cel mai grav).
Rupturile astea nu sunt naturale, oricât ar crede unii și alții că sunt. Dacă ne uităm pe toate studiile sociologice efectuate înainte de pandemie, o să vedeți că românii sunt mult mai omogeni în valori, atitudini, credințe și acțiuni decât pare acum. Aceste rupturi au fost identificate de rusia (dar nu numai) și exploatate cu ajutorul rețelelor sociale. După începerea pandemiei, acestea au fost exacerbate prin intermediul vehiculului politic AUR. Ulterior, după invazia din 2022, acestea au fost exacerbate de tot mai mulți actori interni.
În 2024, după cum unii dintre noi preconizam, politicienii români de la putere - vezi Iohannis, Ciucă, Ciolacu - au crezut că-s mai deștepți și decât românii și decât rușii. Au crezut că vor profita de tot valul de nemulțumire din societate, îl vor călări, vor face ca alegerile să pice numa' bine în brațele lor. Au comasat nenatural alegerile, au făcut abuz de banii din rezerva României, încercând să cumpere astfel voturile noastre și au crezut că avertismentele cu privire la războiul hibrid venite de la oameni ca mine, din societatea civilă, din partea serviciilor (căci le-au primit și de la ăia) pot fi ignorate. Din turnul lor de fildeș, societatea era văzută exact ca o turmă proastă de oi, care nu va avea ce face decât să aleagă cum vor ei. S-au înșelat.
Au înfuriat și mai mult societatea, care s-a aruncat în brațele oricui le-ar fi promis că dă cu establishment-ul de pământ. Cum credeți altfel că au ajuns Călin Georgescu și Elena Lasconi în turul 2? Pe fondul frustrărilor generate de politicul și economicul nostru, exploatate la refuz de campanii de dezinformare, de modificare a percepției față de realitate, venite din rusia, cu bani rusești, cu conturi și rețele de troli și ferme de boți rusești.
De atunci și până acum s-au schimbat câteva lucruri. Războiul Hibrid nu mai este un termen folosit de mine și alți încă câțiva zeci de "temerari", ci a fost asumat de Președinția României prin vocea lui Nicușor Dan. A fost asumat de Guvernul României prin vocea lui Ilie Bolojan și a fost asumat de Parlamentul României prin vocile unor parlamentari USR, UDMR, PNL și (foarte foarte puțini) PSD. Războiul Hibrid este aici. Este recunoscut de instituțiile democratice și totuși, în afară de vorbe, aproape nimic nu se face activ pentru contracararea lui.
CNA-ul, una din instituțiile responsabile pentru tot ce mișcă-n audio-vizual a suferit o tăiere de buget. E ca și cum te-ar invada rușii cu tancuri și avioane și tu ai trimite acasă batalioane întregi de militari care apără granița. O decizie cel puțin stupidă. ANCOM, o altă instituție care se vrea apărător în teatrul digital este condus de un cunoscut astfel de luptător: Valeriu Zgonea. SRI-ul nu are șef civil, iar SIE îl are pe Vlase, care se afla pe aceeași poziție și când democrația noastră și-a primit un pumn în stomac și doi în cap.
Cel mai grav este că în continuare noi cu toții nu acceptăm de niciun fel faptul că suntem într-un război. Cât timp noi nu acceptăm acest lucru, nu există mare interes pentru instituții să acționeze. Se știe de când lumea că politicul nu face ceea ce trebuie decât în momentul în care există o presiune publică. Presiunea publică nu poate exista, cât timp nu există acceptarea că suntem într-un război hibrid, de partea nasoală a armelor. Abia după ce acceptăm, ne asumăm și înțelegem pericolul, putem să acționăm. Momentan ne vedem fiecare de treabă, ca și cum nimic nu se întâmplă.
Ieri, cei de la G4Media au prezentat un reportaj prin care se arată cum un singur cont de Facebook a generat 4.5 milioane de vizualizări pentru clipurile postate în 4 zile. Toate clipurile sunt falsuri generate cu AI și expun narațiuni rusești, anti-europene, extremiste, naționaliste. Toate clipurile fac apel la diferite frustrări pe care le avem sau puncte nevralgice identitare. De la "parlamentarilor, dacă nu ne respectați, o să facem noi ceva", până la "suntem țară europeană, plătim taxe europene. Chiar și noi la Guvern avem nevoie de bani de mașină și de deplasări". Tehnologia devine îndeajuns de bună încât oamenii care nu au fost antrenați să distingă între AI și realitate, să nu o poată face. Aceste clipuri, la fel ca și inundațiile de comentarii cu aceeași tentă de la fiecare postare pro-Europa, pro-Ucraina, anti-rusia se bazează pe același lucru: convingerea oamenilor că sunt mai mulți care vorbesc pe același ton anti-european, pro-rus și că acela este adevărul ce trebuie urmat.
Veți vedea și în această campanie de la București, dar mai ales în 2028, cât de tare va fi afectat procesul democratic de lipsa reglementărilor social-media.
Prea puțin a reacționat și societatea civilă în urma a ceea ce s-a întâmplat acum un an și ceea ce se întâmplă și acum. Câteva podcasturi ici și colo, câteva discuții într-o bulă informațională și cam atât. Nu există o înțelegere comună asupra politicilor publice care ar trebui cerute. Eu de exemplu cer de ceva vreme o schimbare legislativă relativ simplă, ce poate fi impusă la nivel european sau la nivel național. Cont de Facebook/instagram/tiktok doar cu buletinul. Așa cum ai dreptul la credite doar cu buletinul, la un cont bancar doar cu buletinul, la permis auto doar dacă ai buletin, pentru a fi identificabil, la fel și în situația asta: dreptul să ai cont pe o rețea de socializare doar cu buletinul. Așa nu vor mai exista inundații de bots la postări, nu vor mai exista conturi care să distribuie clipuri care adună milioane de vizualizări în câteva zile, clipuri care instigă la violență sau propagă mesaje anti-europene și pro-rusești. Evident că se pot face conturi în exteriorul României sau al Europei care să livreze astfel de conținut. Însă le îngreunezi situația atacatorilor.
Această postare nu este doar sinteză modestă a problemelor cu care ne confruntăm, ci un semnal de alarmă și un apel către fiecare dintre voi să luați în serios această amenințare a războiului hibrid asupra modului în care trăim! Înainte de orice acțiune, este important să conștientizăm și să internalizăm starea de fapt în care ne aflăm - război, doar că nu convențional, ci hibrid - și efectele grave pe care le va genera.