XaiJu
Radu Hossu
Radu Hossu

patreon


America, victima rusiei cu ajutorul lui Trump

Suntem martorii unui eveniment excepțional: vedem în timp real, în fața ochilor noștri, desfășurarea unei măsuri active. Planul de pace cu 28 de puncte este rusesc 100% și americanii au căzut în capcană.

Conceptul din spatele a ceea ce se întâmplă acum se numește Control Reflexiv (este explicat în detaliu inclusiv în jocul lansat ieri Operațiunea: Adevărul). Controlul Reflexiv este o concept ce definește o operațiune complexă de manipulare prin care adversarul tău ia o decizie (decizie, atenție, nu vorbim de opinii sau peecepții) sau o serie de decizii pe care tu (rusia) le-ai vrut, îți sunt favorabile și adverarul (SUA în cazul de față) le însușește ca fiind ale lui.

Controlul Reflexiv este un concept dezvoltat de KGB, în anii 50-60, de către un psiholog matematician, V.A. Lefebvre, care i-a și dat numele. Este ulterior dezvoltat în anii 60-70 sub Andropov și devine regina operațiunilor KBG împotriva Europei și Americii. Ulterior, după războiul rece este integrat în Războiul Informațional.

Administrația Trump nu doar că a fost țintă, dar a picat victimă a rusiei în această operațiune. Singurul din Admin Trump care a rămas constant pe picioarele lui și a încercat să contracareze atacul rusesc a fost Marco Rubio. Rubio în primele ore ale "dezvăluirilor" din Axios a fost foarte vag cu privire la "planul de pace", încercând să divagheze, vorbind de "o nevoie pentru o serie de discuții", fără ca vreo secundă să asume autenticitatea planului, implicarea sau lipsa ei a SUA în plan.

Cum a arătat operațiunea rusiei, ce e șocant, ce e nou, ce e recognoscibil?

Steve Witkoff, agentul imobiliar pus de Trump pe post de trimis special în rusia și Orientul Mijlociu a avut discuții pe back-channel-uri - ignorând din ce se pare liniile oficiale prin Departamentul de Stat, cu rusia prin intermediul lui Kiril Dimitrev, un fel de trimis special al lui Putin. Kiril Dimitrev nu este nou în a penetra sferele de putere ale administrației Trump. În vechiul mandat el a negociat cu Paul Manafort, condamnat la 7 ani jumate de închisoare și grațiat de Trump.

Pe 19 noiembrie Axios prezintă o parte din draftul planului de 28 de puncte. Și începe scandalul. La câteva minute după publicare, Witkoff în imensa-i incompetență, îi lasă un comentariul pe X co-autorului articolului, Barak Ravid, spunând "probabil că îl are de la K". Apoi șterge comentariul. "K" este cel mai probabil Kiril Dimitrov.

În următoarele 48 de ore lucrurile s-au precipitat: Secretarul de Stat Marco Rubio nu asumă documentul ca fiind unul american. Axios publică tot planul. Zelenskyy primește planul și în câteva ore iese cu speech-ul istoric "ne pierdem demnitatea sau aliatul" prin care respinge planul. Trump inițial este extrem de tăios, cerându-i lui Zelenskyy să accepte planul de pace, ulterior, recent spunând că acesta nu este final.

Totuși, Trump rămâne în construcția perceptuală rusească (involuntar sau din absolută prostie) și continuă să pună presiune pe Ucraina și Zelenskyy să "facă pace urgent sau să continue să lupte cât vrea inima lui [referire la Zelenskyy] aia mică".

Witkoff este în această operațiune devoalat ca fiind nu doar un slab negociator, fără educație în contrainformații, însă rușii pot spune că-l au în buzunar, generând neîncredere în SUA din partea aliaților. Confuzia cu privire la plan, dacă este și SUA părinte al lui sau nu, indusă de Rubio prin declarațiile către senatorii republicani aflați la conferința de securitate Halifax prin care le spune că planul "NU ESTE AMERICAN", ca apoi public să spună că "SUA este autorul", joacă în avantajul rusiei.

Degringolada diplomatică americană, dezamăgirea europeană, furia ucraineană sunt toate evenimente inițiate de ruși, exploatând vulnerabilitățile existente Administrației Trump. La fel ca la orice operațiune rusească din trecut identificată, atribuită și ieșită la vedere, este nevoie ca ținta/victima să aibă vulnerabilități interne ce pot fi exploatate. Nicio operațiune rusească/sovietă de Măsuri Active nu a funcționat fără ca ținta/victima să nu fie vulnerabilă, nepregătită, inconștientă, slabă, lipsită de credibilitate, coruptă, lacomă, egocentrică etc. Există vreun astfel de atribut ce-l puteți asocia cu Trump și administrația lui?

Dar ce au vrut și ce au reușit rușii?

rusia și-a dorit (cel mai probabil) să schimbe punctul de plecare al oricăror negocieri viitoare, din "rusia este stat agresor, trebuie să facă concesii" în "pacea se face doar cu concesii". A reușit asta. În baza leak-ului din Axios, furtunii mediatice și dezbaterilor din Europa, Coaliția Voinței, Formatul Ramstein, push-back-ul nu mai este despre Ucraina este pe deplin îndreptățită să ceară controlul total al tuturor teritoriilor pe care le are legal, legitim, constituțional și recunoscut internațional, în posesie.

Acum, se discută dintr-un punct mult benefic rusiei: "să vedem fiecare ce concesii face" sau cel mult "nimic despre Ucraina fără Ucraina" cu o presiune de "hai bă Ucraina, lasă-le dracu' de Zaporojie, Kherson, Donetsk, Lugansk, Crimeea, că și așa sunt ocupate/distruse". O astfel de decizie de poziționare ar fi fost văzută total de neacceptat acum 4 ani de zile dacă ați fi întrebat orice lider internațional. Pentru că o astfel de poziționare este total contrară legislației internaționale și invită la schimbarea granițelor prin forță.

Cu ajutorul tehnologiei, rețelelor de socializare, a OSINT (open-source intelligence), ceea ce ar fi putut fi identificat ca fiind măsuri active și atribuit rusiei peste ani de zile de analiză, cercetare și documentare, a fost posibil de făcut in 48 de ore. Vedem cu ochii noștri cu Administrația Trump transformă SUA dintr-o țintă, într-o victimă a rusiei. Faptul că vedem asta în timp real, este o premieră absolută la nivel mondial.

Ucraina are o experiență istorică uriașă legată de Măsurile Active, fiind una din republicile sovietice de unde mulți cercetători ca Lefebvre au mers în KGB și au ajutat la dezvoltarea lor. Acest lucru este principalul avantaj față de toate celelalte state. Ucraina nu va capitula, însă îi va fi greu să convingă o Administrație Trump infiltrată, incompetentă și ignorantă, că este (și) manipulată.

America, victima rusiei cu ajutorul lui Trump

Comments

Incredibil ce se întâmplă în SUA în aceste momente din istorie. Felicitări pentru tot ceea ce faci și reprezinți ca om.

Ionut


More Creators