Am văzut cele 10 minute ale Președintelui Zelenskyy în care practic a refuzat planul de capitulare a lui Trump și Putin.
Mi-a adus aminte de speech-ul lui Winston Churchill - we shall fight on the beaches.
Este un moment pe care ucrainenii nu-l vor uita ușor, acela al trădării. Zelenskyy a spus "avem în față o alegere extrem de dificilă: între demnitate și libertate sau a pierde un aliat cheie" și ulterior a spus "n-am trădat Ucraina atunci [în 24 februarie 2022 n.a], nu o voi trăda nici acum".
Este și momentul în care Europa, dacă nu vrea să fie următoarea victimă directă a rusiei, are de ales între a ajuta puternic Ucraina să reziste sau a băga capul în pământ, pecetluindu-și soarta în viitor.
Zelenskyy, Ucraina și ucrainenii nu vor accepta capitularea în fața rusiei. Asta înseamnă suveranism. Asta înseamnă curaj. Asta înseamnă demnitate.
Slava Ukraini!
Iulian Mihail Ghinea
2025-11-21 20:49:22 +0000 UTC