XaiJu
Radu Hossu
Radu Hossu

patreon


Capitularea lui Trump. Scandalul Mindich. Pokrovsk. Ternopil

Rezumatul de Noapte (20.11.2025, ora 01:30 RO/UA time):

1. Capitularea lui Trump

Administrația Trump și Kremlinul au negociat un plan de "pace" pentru războiul din Ucraina. Negocierea a avut loc în toată această perioadă în care ni se spunea public că Admin. Trump vrea să pună presiune pe rusia. Trimisul special Witkoff și Kiril Dimitrov, șeful fondului suveran al rusiei ar fi negociat acest plan, acceptat de Trump.

Acum, pe fondul mega-scandalului de corupție din Ucraina, care-i afectează imaginea Președintelui Zelenskyy, Trump, din oportunism s-a gândit să livreze acest plan, care nu este unul de pace, ci unul al capitulării. Al capitulării Ucrainei, dar care evidențiază capitularea lui Trump în fața lui Putin. Planul ar avea 28 de puncte și dintre ele se evidențiază următoarele:

- retragerea Armatei Ucrainei din Donbas, teritorii controlate în proporție de 15% de Ucraina;

- recunoașterea de jure a Crimeei și Donbasului ca fiind parte din rusia;

- înghețarea frontului pe aliniamentul de contact actual în Kherson și Zaporojie;

- recunoașterea limbii ruse ca limbă oficială de stat în Ucraina;

- recunoașterea Bisericii Ortodoxe ruse în Ucraina, aceeași biserică dovedită ca fiind doar un braț al FSB-ului, continuatorul KGB;

- înjumătățirea Forțelor Armate ale Ucrainei;

- retragerea armamentului SUA (inclusiv cel oferit de Biden) din Ucraina;

- renunțarea Ucrainei la orice intenții de a intra în NATO;

Aș mai adăuga, inspirat de un prieten: numirea tuturor copiilor ce se vor naște în Ucraina, Putin. Sper că este evident pentru toată lumea că aceste cereri vor fi refuzate de către Zelenskyy, indiferent de cât de șubredă este poziția lui în acest moment.

Sper că este evident de data asta și pentru prietenii mei cei mai naivi că Trump nu este interesat de niciun fel de pace pe termen lung, de niciun fel de pace justă, de niciun fel de dreptate, de niciun fel de compensare morală, materială sau de orice fel pentru poporul ucrainean, victimă a invaziei teroriste ruse, da?

Sper în acest fel că inclusiv România va avea o poziționare corectă pentru noi față de Administrația Trump (a nu se confunda cu SUA), cât timp acesta este la putere.

2. Scandalul MindichGate

Pe 11 noiembrie Biroul Național Anti-Corupție (NABU) a oferit publicității înregistrări telefonice care deconspirau o schemă de corupție care implică oameni din jurul lui Zelenskyy, prin care aproximativ 100 milioane de dolari au fost furați din compania de stat EnergoAtom. EnergoAtom este o companie de stat care gestionează 3 centrale nucleare în Ucraina. Banii furați NU sunt bani din ajutoare internaționale, ci bani din taxele colectate de la ucraineni. Fac această mențiune fără ca asta să însemne minimizarea scandalului.

În înregistrări apar oameni importanți din Ucraina: Timur Mindich, fost asociat al lui Zelenskyy în Studio Kvartal95 și prieten al președintelui, fostul ministru al energiei, Herman Galushchenko, fost consilier al Ministerului Energiei, Igor Myronyuk, fost director executiv al Energoatom, Dmitro Basov, fostul Ministru al Apărării, actual șef al consiliului național de apărare, Rustem Umerov, fost vice-premier Oleksy Chernyshov.

Schema era una cu care România este obișnuită: contractele cu EnergoAtom erau oferite, ulterior contractorii erau amenințați de Mindich că nu li se vor plăti lucrările dacă nu plătesc 10% în plus față de suma din contract către terții pe care-i indica Mindich. Ironia face ca toată schema să fie coordonată dintr-un apartament al unui spion rus în Ucraina. Mindich a fugit din Ucraina, fiind informat despre descinderile NABU și SAPO (Procuratura Anti-Corupție din Ucraina).

Președintele Zelenskyy a cerut premierului Iulia Svyrydenko să demită miniștri Justiției și Energiei. Parlamentul i-a înlăturat ieri din poziții. Mai departe, Svyrydenko a destituit și bordul de supervizare de la Energoatom.

Pănă acum societatea civilă, activiștii anti-corupție și presa independentă din Ucraina nu îl consideră vinovat pe Zelenskyy, însă îl consideră responsabil. Cel pe care-l consideră vinovat și căruia îi cer destituirea este Andryi Yermak, șeful extrem de controversat al cabinetului Președintelui Zelenskyy.

În acest scandal merită evidențiat și faptul că mecanismele anti-corupție din Ucraina au funcționat. Mai merită menționat că presa independentă din Ucraina susține că Yermak este vinovat și pentru scandalul din vară prin care se punea NABU și SAPO sub controlul Procurorului General al Ucrainei, Ruslan Kravchenko, un om loial lui Yermak. Mai trebuie evidențiat faptul că NABU nu a dat publicității decât o mică parte din investigația "Operațiunea Midas", deci s-ar putea ca acest scandal să continue pe o perioadă lungă.

O să vă întrebați de ce lumea este dezamăgită de Zelenskyy, dar nu-l consideră (cel puțin momentan) vinovat. Pentru că și aliații și adversarii lui cred că el ar știi foarte puțin despre deciziile de la nivel operațional a lui Yermak, Zelenskyy fiind concentrat pe decizii ce țin de război, asigurarea finanțării statului, ajutorului militar, economic și umanitar, iar Yermak și subalternii lui din cabinetul prezidențial sunt cei care se ocupă de implementarea direcțiilor cerute de Zelenskyy, astfel, aceștia având informații direct din teren și prin urmare nu ar fi avut cum să nu știe despre o asemenea schemă.

3. Căderea Pokrovsk

Din ce în ce mai multe surse confirmă faptul că orașul Pokrovsk este (aproape în totalitate) în controlul total al rușilor. Pokrovsk este astfel cel mai mare oraș cucerit de ruși (65.000 locuitori pre-invazie) după Bakhmut (80.000 locuitori pre-invazie). În buzunarul Myrnohrad se află în continuare câteva mii de luptători ucraineni.

4. Prăbușirea moralului

Din informațiile publice, moralul Forțelor Armate ale Ucrainei, este foarte jos. Există mai multe motive care au dus la acest fapt: scăderea drastică a ajutoarelor militare externe. Stoparea totală a ajutorului militar american. Lipsa de reformare a centrelor de recrutare. Reformarea cu pași de melc a Forțelor Armate ale Ucrainei. Eșecul mobilizării. Numărul record de dezertori din cadrul Armatei. Slaba pregătire a militarilor înainte a fi trimiși pe front.

Toate aceste probele au fost semnalate de experții militari ucraineni, societatea civilă și susținătorii Ucrainei începând cu 2023. Printre cei care au tras un semnal important de alarmă a fost Valeryi Zaluzhnyi la finalul lui 2023, după care a fost schimbat cu Olexandr Syrsky în funcția de comandand al AFU.

5. Masacrul din Ternopil

rușii nu se opresc din a ținti și a ucide civili. 26 de morți, dintre care 3 copii și 95 de răniți. Acestea sunt cifrele după ultimul masacru cauzat de o rachetă de croazieră care a lovit un bloc de locuințe din zona central-vestică a Ucrainei, în orașul Ternopil.

----------

După ce v-am prezentat această pleiadă de informații foarte puțin îmbucurătoare, vă ofer și opinia mea:

Pentru ca Ucraina să reziste în 2026, este nevoie de câteva lucruri. Unele țin de Ucraina, altele țin de restul lumii civilizate:

- Președintele Zelenskyy trebuie să se debaraseze de oamenii identificați de societatea civilă, NABU, SAPO, media independentă și aliații europeni (căci cei din Administrația Trump par că doar se bucură de necazul poporului ucrainean) ca fiind corupți sau cel puțin toxici (i-am numit mai sus, la punctul 2). Este nevoie de un asemenea pas radical, pentru că vrea sau nu, Zelenskyy este imaginea Ucrainei, iar încrederea în el este esențială;

- Creșterea susținerii militare și financiare din partea Uniunii Europene. În aprilie 2026 Orban va fi înlocuit de Peter Magyar în fruntea Ungariei și astfel blocajele din Uniune ar putea fi evitate. SUA nu va reveni ca o forță importantă în susținerea Ucrainei cât timp va fi condusă de Trump;

- Accelerarea reformei în Armată, Justiție, Servicii (zici că vorbim despre România, stat membru al NATO de 21 de ani și al Uniunii Europene de 18). Fără aceste reforme, societatea ucraineană se va destrăma, clasa politică va colapsa și rusia va învinge;

Ca ultimă idee: știu că vor fi mulți cei care vor comenta aici despre cum eu și voi sunteți proști pentru că susținem Ucraina prin campania de donații. Postările mele sunt trimise direct în grupuri de extremiști, susținători ai lui Georgescu, Simion, AUR, SOS, POT și în grupuri de troli, în ferme de bots, pentru a fi raportate și invadate de comentarii denigratoare la adresa mea și a voastră, a celor care mă urmăriți. Însă:

Eu nu susțin Ucraina pentru Yermak. Nici pentru Mindich. Nu donez nici măcar pentru Zelenskyy. Eu susțin Ucraina pentru poporul ucrainean, pentru militarii care luptă și își dau de prea multe ori viața pe front și pentru România, căci prea des uităm că România este în vizorul rusiei acum și va fi țintă directă dacă Ucraina cade.

Slava Ukraini nu înseamnă Slava Yermak și nici măcar Slava Zelenskyy. Ci înseamnă glorie celor din poporul ucrainean care se luptă cu invazia rusească de aproape 4 ani de zile. Înseamnă glorie celor care indirect ne apără și pe noi, cei care avem privilegiul să discutăm despre scandalul Orban-Dan sau Bogdan-Vanghele fără să avem frica de bombe sau de arest pentru delict de opinie. Mie nu-mi este deloc rușine, ba chiar sunt mândru că-i susțin pe cei mai curajoși dintre noi și că sunt astfel de partea bună a istoriei. Cred că așa ar trebui să vă simțiți și voi!

Slava Ukraini!

Capitularea lui Trump. Scandalul Mindich. Pokrovsk. Ternopil

Comments

This fight remains a fight for all of us wherever we sit. Even as my country shamefully retreats from its values and commitments, we will never stop supporting Ukraine.

Mark Lagus


More Creators