XaiJu
Radu Hossu
Radu Hossu

patreon


"Îți omor familia!"

"Îți omor familia!"



Acesta este unul dintre mesajele primite în privat acum câteva zile. Altul este "ferește-te de gloanțe, nu merită să moară nimeni".


Dacă primul mesaj, amenințarea cu moartea la adresa familiei mele, este trimis în privat de un cont fals de Instagram, al doilea este public într-un comentariu ulterior șters. Primul aparține unui cont care are la followeri susținători AUR și Călin Georgescu. Al doilea este o persoană reală, pe numele lui Costin Alexandru, propagandist al lui Călin Georgescu și a pro-rușilor lui.

Ambele mesaje au fost trimise în timpul campaniei de strângere de fonduri pentru Ucraina. Acolo unde am spus că vreau să cumpăr produse non-letale care să salveze vieți. Deci nici măcar nu m-am angajat într-o acțiune agresivă la adresa rusiei. Nici nu e nevoie. Acești indivizi, idioți utili și susținători ai criminalilor din rusia, dar și a reprezentanților lor în România, au un scop clar: intimidarea mea și a celor care nu sunt de acord cu ideile lor.

Acum este războiul din Ucraina și lumea are senzația că acești indivizi se vor limita la oamenii care susțin Ucraina în lupta ei corectă și demnă. Naivii și ignoranții din partidele politice politice pro-europene ignoră situațiile pe care le tot relatez de ani de zile, având convingerea că ei nu vor fi supuși la un abuz asemănător celui pe care-l trăiesc eu constant dacă tac din gură și se iluzionează că în lupta politică internă lucrurile vor fi civilizate sau măcar "mai" civilizate. Am o veste pentru ei: nu va fi cum visează. Va fi la fel de urât. Poate chiar mai urât cât timp instituțiile pe care ei le conduc - de la Parlament, la Guvern, la ANCOM și altele nu vor avea poziționări ferme și dure împotriva escaladării violenței din mediul online.

Eu sunt nevoit să trăiesc cu aceste amenințări de ani de zile și singurul lucru care mă liniștește este că mi-am asumat asta și că sunt împăcat cu pozițiile mele publice, cu acțiunile mele de susținere a civililor și militarilor ucraineni. Și îmi mai dă o speranță faptul că sunt peste 100.000 de oameni aici care mă urmăresc și care sunt absolut convins că nu ar tăcea dacă mie, Flaviei sau Sarei i s-ar întâmpla ceva. Însă o reacție în urma unei agresiuni fizice ar fi tardivă. De aia ar fi bine să prevenim astfel de posibilități prin măsuri legislative, aplicate ferm de insituții. În lipsa lor vom vedea o creștere a violenței în mediul fizic, la fel cum se întâmplă în mod constant în cazul livratorilor veniți din Asia, la instigarea ticălosului Dan Tănase - un individ care ar trebui cercetat pentru instigare la violență, nu protejat de SPP.

Scriu lucrurile astea pentru că nu vorbesc despre "vai cum primesc eu critici". Ci despre amenințări directe și voalate, cu moartea, din partea conaționalilor noștri iubitori de Simion, Tănasa și Georgescu. Scriu aceste lucruri pentru că vreau să știți de ele, vreau să știți de mine. Pentru că nu sunt liniștit, ci foarte îngrijorat. Instituțiile și factorii decidenți însă nu par să-mi îmi împărtășească grijile.

Pun în comentarii capturile cu aceste mesaje. Iar campania de susținere a Ucrainei a ajuns la 82.000 euro.

Vă mulțumesc!


"Îți omor familia!"

More Creators