"Sigur nu era o dronă controlată de AI, nu cred că există în lume cu asemenea scrupule" - comentariul unui om la postarea cu dronele rusești care au ucis doi civili și pe câinele lor.
Vă aduceți aminte de Alepp? Alepp, Siria. Imaginile care (la vremea aia) au șocat întreaga lume cu avioane de vânătoare folosind bombe cu dispersie și bombardând zone intens locuite din oraș. Dacă nu vă aduceți aminte, vă aduc aminte eu acum. În 2016 Human Rights Watch într-o coaliție de 223 de organizații internaționale au documentat crime de război între 19 septembrie 2016 și 18 octombrie 2016 care s-au soldat cu noartea a 446 de civili. 81 au fost copii. Spitalele din oraș au fost bombardate de 16 ori.
rușii nu au fost singuri în acele crime de război, ci au fost ajutați de aviația lui Bashar al-Assad, însă "munca grea" fost dusă de ruși. Bashar al-Assad, este ub alt criminal de război, vinovat de crime de război, fiind în totalitate vinovat de declanșarea războiului civil din Siria. Moral este vinovat pentru moartea a sute de mii de militari și civili sirieni. În mod direct este vinovat pentru moartea a "doar" zeci de mii de civili și militari sirieni, torturarea, violarea și otrăvierea altor câteva mii, între care mii de copii. Fugind in calea tăvălugului în acest an, Bashar al-Assad, monstrul despre care avem toate dovezile că este un monstru, și-a găsit exil în rusia. Putin l-a primit cu brațele deschise și acum rusia este noua lui casă. Așa lider (Putin), așa armată (aia teroristă rusă), așa stat (ăla terorist - rusia).
Despre crimele de război din al doilea război Cecen vă aduceți aminte? Eu aveam 14 ani, eram în clasa a 7 sau a 8-a și-mi aduc aminte. De imaginile de acolo pe care le vedeam în special la Știrile ProTV. Ca să nu povestesc din ce îmi aduc eu aminte, vă pun un citat din raportul Human Righrs Watch din 29 februarie 2000:
"De la începutul conflictului, forțele ruse au bombardat și au atacat cu artileria, în mod nediscriminatoriu și disproporționat, obiective civile, provocând numeroase victime în rândul populației civile.
Forțele ruse au ignorat obligațiile care le revin conform Convențiilor de la Geneva de a-și concentra atacurile asupra combatanților și par să fi luat foarte puține măsuri de precauție pentru protejarea civililor.
Această campanie de bombardamente covor a fost responsabilă pentru marea majoritate a deceselor civile din cadrul conflictului din Cecenia. Forțele ruse au folosit de numeroase ori rachete puternice sol-sol, provocând sute de morți în bombardamentul din Piața Centrală din Groznîi și în multe alte orașe și sate mai mici." Bombardamente covor = carpet bombing = bombardament folosind muniție cu dispersie, special pentru a produce cât mai multe victime, interzise prin Convențiile de la Geneva
Sunt mii de cazuri de crime de război documentate de toate organizațiile internaționale, care au dus la mii de victime în rândul civililor din Cecenia, numeroase masacre împotriva civililor și încălcarea tuturor drepturilor fundamentale ale omului, pe toată perioada războiului însă și ulterior. Dau și un exemplu:
Pe 4 februarie 2000, aviația și armata rusă au bombardat satul Katyr Yurt din Cecenia timp de càteva ore în continuu cu bombe termobarice, FAB-250, FAB-500 și Grad. Rezultatul: 363 de civili morți. Bărbați, femei, copii.
Asta este armata rusă sub Vladimir Putin. Putin nu are scrupule. Armata rusă nu are scrupule. Dronele folosite în 3 noiembrie 2025 în uciderea celor doi civili ucraineni și a câinelui lor au fost controlate de ruși.
Acum mașinăria de război cognitiv al rusiei a pornit furtunul de minciuni (firehose of falsehood) care constă în livrarea unei cantități uriașe de minciuni, nu pentru a convinge publicul că altul este adevărul, ci pentru a îneca adevărul într-o inundație de narațiuni paralele, livrate repetitiv, obsesiv, agresiv în cantități mari, folosind toate canalele de comunicare posibile.
Astfel, publicul nu mai știe care este adevărul, fiind obosit și suprasaturat, la final devine imun sau ignorant la atrocitățile comise de ruși (în cazul războaielor sau crimelor din interiorul rusiei) sau apatic cu privire susținerea sancționării rusiei.
În cazul de față, această campanie de ingropare a adevărului face parte în opinia mea dintr-o campanie mult mai largă, care are ca scop (printre altele) echivalarea Ucrainei cu rusia, ștergerea delimitării morale dintre cele două state.
Astfel se poate pava drumul înspre "nu știu domnule, se bat ei între ei, se omoară ei între ei. Oricum sunt tot ruși, toți". Iar asta duce la "nu mă interesează, nu e războiul meu". Iar asta are consecințe politice directe în țările democratice, unde presiunea societății, opinia publică este importantă in formarea politicilor publice și acțiunilor statului. O astfel de atitudine, cu cât e mai larg raspândită în cadrul societăților democratice, aliate cu Ucraina, cu atât șansele rusiei de a scăpa de un nou val de sancțiuni cresc, cu atât scade susținerea guvernamentală sau inclusiv civică pentru Ucraina.
Dronele au fost rusești. Controlate de ruși. Putin este un criminal de război de cu mult timp înainte ca acest război să înceapă. Armata rusă este o armată teroristă de când este ea în existență, însă avem dovezi pentru asta sub formă de imagini și filmări începând cu Al Doilea Război Mondial, continuând cu Afganistan, Cecenia I, Cecenia II, Războiul Civil din Siria, diferite teatre de operații din Africa, Georgia, Ucraina 2014, Ucraina 2022 până în prezent.
Slava Ukraini!