Un cuplu în vârstă care aveau cu ei un cățel. Mergeau cu două steaguri albe, în semn că sunt pașnici și vor doar să fugă din calea războiului. Este vorba de un cuplu din Kruhliakivka, Kharkiv.
El ținea steagul alb în mâna dreaptă și în mâna stângă ținea în lesă un cățel de talie mică, alb cu câteva pete negre. Ea ținea steagul la subsioară. În următorul cadru filmat de o dronă de supraveghere a frontului aparținând Brigăzii Separate 77 Aeropurtată Dnipro se vede cum femeia a rămas la câțiva metri în spate când o dronă kamikaze rusească se apropie de el încet, meticulos și îl lovește în partea superioară a corpului.
Secvența următoare m-a făcut să-mi dea lacrimile: drona explodează, capul omului este spulberat, iar câinele, la cam doi-trei metri în față, era căzut pe o parte, în spasme dând dintr-o lăbuță fiind în agonie. În spate, femeia se oprește din înaintare și își face cruce.
În cadrul următor, drona ucraineană de supraveghere filmează cum o altă dronă kamikaze rusească se îndreaptă spre femeie. Ea este în genunchi, cu fața la dronă și își face mai multe cruci până când drona o lovește, explodează și capul femeii este pur și simplu spulberat.
Aceasta constituie o crimă de război, fiind un act premeditat și astfel intenționat, de a ucide civili neînarmați care aveau steaguri albe vizibile. Țin să fac următoarea precizare: piloții de drone FPV văd ținta până aproape de momentul detonării. Asta înseamnă că piloții ruși din acest caz au văzut în mod clar faptul că țintele lor sunt civili, au steag alb la ei, nu prezintă pericol și nu sunt înarmați. Aceste precizări sunt esențiale pentru a înțelege că este vorba despre un act deliberat de ucidere a unor civili.
Unii ar spune că aceasta este o postare care vrea să surescite emoție puternică, însă în realitate este doar o relatare faptică a unei crime de război petrecută acum două zile, pe 3 noiembrie în apropierea liniei de contact din Kharkiv Oblast.
Aș fi vrut să vă dau câteva vești dătătoare de speranță legate de Pokrovsk și Kupyansk (o voi face în cursul zilei de azi) și să vă dau un update legat de cum merge campania de donații pentru ucraineni (la fel, o voi face în cursul zilei de azi) însă, chiar dacă am văzut și simțit mai multă moarte în acest război decât ar fi trebuit pentru 100 de vieți, acest clip peste care am dat mai devreme în timp ce mă documentam pentru Rezumatul de Noapte, m-a dat peste cap. Poate pentru că am văzut în el umanitatea ce nu s-a pierdut în ucraineni, care când au plecat de acasă din calea morții nu au uitat cățelul. Poate pentru că oamenii ăia bătrăni, cu haine ponosite, cu un mers greoi îmi aduceau aminte de bătrânii noștri de la țară. Poate pentru că gesturile femeii de a-și face cruce relevă simplitatea și demnitatea cu care și-a dus ultimele clipe ale vieții.
Poate pentru că am văzut, din nou, cum arată răul în forma sa pură.
Nu voi pune clipul și îi atenționez pe toți cei care-l vor căuta pe google că impactul emoțional este extrem de puternic.
rusia este un stat terorist. Putin este un criminal.
Slava Ukraini!