1. România-SUA
1.1 America NU pleacă din România. Baza MK (Mihail Kogălniceanu) nu se micșorează, ci se dezvoltă. Decizia Pentagonului a fost anunțată de la începutul anului, știam de ea cu toții, este publică și a fost exprimată de Rubio, Hegseth, Vance și Trump în nenumărate rânduri, fără a specifica detalii.
Ce știm este că america vrea să se concentreze pe Asia. Mutarea trupelor despre care se vorbește azi este o mutare pur POLITICĂ. Așa face un stat ca SUA politică internațională. Să nu credeți că Pentagonul are nevoie de cei 700 de soldați din România și că mai adună încă 500 de prin Germania și încă 600 de prin Orientul Mijlociu, se ma scotocește prin buzunare de încă câteva sute și plămădește o armată de strânsură pentru Asia. Nu. Este vorba de o mișcare politică, imediat preluată de toată presa internațională, ce s-a vrut (și s-a reușit în opinia mea) să transmită clar Chinei un semnal că Trump e serios.
Deci nu are această decizie legătură nici cu diplomația românească, nici cu capacitatea de a proteja flancul estic din partea SUA, nici cu scăderea capacității noastre de apărare. Ba chiar vom vedea în zilele și săptămânile următoare cum ceilalți aliați strategici ai noștri vor anunța că se umple golul în materie de militari și chiar din partea americanilor s-ar putea să auzim de o desfășurare de echipamente americane, care să îndulcească pentru Europa și România situația.
1.2 Sorin Grindeanu a blufat, Nicușor Dan l-a demascat. Sorin Grindeanu s-a întins mai mult decât i-a permis plapuma și chiar dacă va câștiga alegerile interne ale PSD, cei care-l așteaptă la cotitură (că îl așteaptă și pe el mulți, slavă domnului) au înțeles că e un tigru de carton (presat).
Nicușor Dan a făcut ceea ce era legal, moral și cerut de societatea civilă, nu doar de Ilie Bolojan: a semnat decretul de numire al vicepremierului Oana Gheorghiu. Nu cred că sunt multe de discutat aici. Mâine, simbolistica este puternică: comemorarea a 10 de ani de la Colectiv, ziua în care doamna vicepremier Gheorghiu va jura și astfel va fi învestită.
2. Ucraina
2.1 Situația de pe front este una care necesită o analiză pe multe pagini, însă aici e un rezumat așa că încerc să vă spun pe scurt cam ce se întâmplă pe acolo (nu că voi nu ați ști să aflați aceste informații open source):
Captură din video arhivă proprie, 20 ianuarie 2023 - Strada Oleksandra Sybirtseva nr. 23, Bakhmut- Donbas - Pokrovsk. Există soldați ruși în oraș, pentru că rușii au schimbat tactica și trimit soldați în echipe de câte 1-2-3 soldați pentru infiltrare, care ulterior se înmulțesc prin repetate valuri de câte 1-2-3 (unul, doi sau trei, ați citit bine) până ajung să fie sute, ocupând case, apartamente în blocuri etc și astfel fiind feriți de drone și în timp transformându-se într-o forță de asalt, coordonare atacuri, pilotare drone, coordonare logistică etc;
Cum se poate întâmpla asta într-un front care este extrem de transparent pentru beligeranți din cauza/datorită dronelor? Simplu: ucrainenii nu au atâtea drone câți soldați trimit rușii în diverse sectoare de front și mai mult, folosirea bombelor glide (KAB) care spulberă pozițiile operate de apărătorii ucraineni înlesnește aceste infiltrări;
- În zona Pokrovsk, cele două "urechi de iepure" apărute pe hărțile militare după infiltrarea spre Dobropilla au dispărut într-un final, după ce Corpul 1 Azov a stabilizat frontul acolo. Nu mi se pare un succes extraordinar pentru Ucraineni, ba chiar mi se pare îngrijorător faptul că a durat mult, pierderile au fost mari, iar tactica rusă, repetată în mai multe sectoare (Kupyansk, Lyman, Kostyantinivka, Pokrovsk) se dovedește eficace;
- Bătălia pentru Pokrovsk va mai dura câteva săptămâni sau chiar luni, dacă nu se va ordona o retragere tactică. Însă după cum îl știm pe șeful Forțelor Armate ale Ucrainei, Generalul Syrskyi, el va încerca să impună cât mai multe pierderi rușilor pentru fiecare cm pătrat de teren pierdut.
- Donbas - Kostyantinivka. rușii au înaintat și au ajuns la marginea orașului, ba chiar unii ruși s-au infiltrat (în baza acestei tactici explicate mai sus, rudimentare și extrem de costisitoare) în câteva case din oraș.
Ultima dată când am fost în Kostyantinivka (pentru cei care nu mă urmăriți de mult timp - am petrecut 6 luni în Ucraina de când a început războiul, din care 4 pe linia frontului, corespondent de război acreditat) pe 20 ianuarie 2023, rușii erau la 25 de km distanță, în Bakhmut, unde fusesem și eu în aceeași zi (am fost pentru o zi concitadin cu Evgheny Prigojin). Deci rușii au înaintat 25 de km în 1013 zile (atât a trecut din 20 ianuarie 2023 și până azi).

Asta înseamnă o viteză de înaintare de 103 cm/oră. Un melc de grădină are în medie o viteză de? 1080 cm/oră. Armata rusă s-a mișcat de 8 de ori mai încet decât un melc de grădină. Am scris asta anecdotic și în același timp folosind lucuri ușor dovedibile (eu am fost în Bakhmut, rușii erau peste râul Bakhmutova, viteza melcului este cea dintr-un clip de pe Youtube, distanța dintre localități este cea de pe Google Maps în linie dreaptă) tocmai pentru a pune într-o perspectivă toate știrile pe care le auziți legate de "rușii au mai cucerit...".

- Donbas - Lyman. rușii au înaintat și aici și au ajuns la periferia orașului. Acest oraș a fost ocupat de ruși la începutul războiului, eliberat pe 1 octombrie 2022 (am fost bucuros să fiu martorul acelui eveniment) și acum este începutul celei de a 3-a bătălii, din păcate.
- Donbas - Kypiansk. rușii folosind tactica infiltrării au reușit să ocupe o parte importantă din oraș (părțile de nord și nord-vest) și este doar o noțiune de timp până când orașul va fi ocupat în totalitate.
Este la fel, ca și în cazul Lymanului, a 3-a bătălie pentru uraș, acesta fiind ocupat de ruși în primele luni ale războiului, eliberat în aceeași excepțională contraofensivă din Septembrie-Octombrie 2022 de pe frontul estic și acum din nou rușii sunt pe punctul de a-l ocupa. Kypiansk a fost un foarte important nod logistic pentru ruși în 2022 și ulterior pentru ucraineni. Pentru că războiul s-a schimbat mult și ambele armate s-au adaptat noului război al dronelor, dar și pentru că ucrainenii au avut timp să se ocupe de această situație, cel mai proabil orașul nu va mai putea servi aceleași funcțiuni pentru armata rusă ca în 2022, însă căderea lui iminentă este o veste proastă pentru armata ucraineană.
- Zaporojie. În estul regiunii și în sudul Dnipropetrovsk (unde rușii au cucerit mai multe în 2025) rușii avansează cu o viteză mai mare decât cea din sectorul Bakhmut și acest lucru este extrem de îngrijorător pentru capitala regiunii la final de 2026 (adică peste aproximativ un an). Este adevărat că timpul permite fortificarea suplimentară a capitalei - un oraș extrem de important din toate punctele de vedere - militar, economic, industrial, demografic, social etc. pe care cu siguranță Ucraina nu-și permite să-l piardă;
2.2 Necesități Forțelor Armate ale Ucrainei:
Am vorbit în ultimele săptămâni cu mai mulți militari ucraineni, cu care țin legătura începând cu 2022, unii luptând în Zaporojie, alții luptând în Donbas, alții în zona Kharkiv. Toți mi-au spus ceea ce și articolul din KyivIndependent confirmă: există o nevoie foarte mare de soldați, mașini și drone.
Cum soldați nu avem, nu putem să le oferim. Însă mașini și drone putem. Dacă vrem. Având în vedere că rusia nu pleacă, Ucraina are nevoie de ajutor, am o întrebare pentru voi: Ați susține o nouă campanie de donații pentru câteva unități din Ucraina? Echipamentele ar fi mașini 4x4 (pick-up-uri și vanuri) și drone (obligatoriu non-letale, după cum știți, principiul meu este să nu cumpăr nimic ce poate ucide, ci doar echipamente care pot salva vieți). Aștept răspunsul vostru în comentarii, iar dacă aveți cumva pick-up 4x4 (cu cât mai puțină tehnologie pe el) sau van-uri (Sprinter, VW T4 etc) 4x4 de donat sau la prețuri mici, scrieți-mi în comentarii sau în privat.
Vă mulțumesc. Aștept răspunsurile voastre!
Trăiască România Oanei Gheorghiu! Slava Ukraini!
sursă foto cover: Kostiantyn Liberov/Libkos/Getty Images
Mark Lagus
2025-11-02 12:04:28 +0000 UTC