XaiJu
Radu Hossu
Radu Hossu

patreon


Întâlnirea Trump-Zelenskyy. Iar câștigă Putin? Analiză

După conferința de presă de la Washington dintre Trump și Zelenskyy:

foto: Tom Brenner/AFP via Getty Images

1. Președintele Zelenskyy va pleca nu nimic din această întâlnire. Tomahawks nu vor ajunge în arsenalul Ucrainei;

2. Ieri Trump a discutat cu Putin 2 ore la telefon și s-au înțeles pentru un al doilea summit (Alaska 2.0) la Budapesta. Dacă Uniunea Europeană va ceda presiunilor Administrației Trump și ale rusiei și va permite unui criminal de război cu mandat de arestare să se plimbe liber într-o țară semnatară a Convenției de la Roma, atunci vor exista doar 2 câștigători: Putin și Orban;

3. Trump nu se chinuie să obțină nicio pace. Este interesat să-și asigure resurse rare din rusia ȘI Ucraina, în niciun caz nu este interesat de viața oamenilor care mor în război. Spun asta, ca e trist să văd atâția naivi care cred în balivernele lui Trump. SUA este într-un război al resurselor și al dezvoltării Inteligenței Artificiale cu China și are nevoie de cât mai multe resurse pentru energie și producerea chipurilor necesare pentru a se menține în frunte;

4. Ucraina și Europa sunt principalele pierzătoare din toată mascarada asta a lui Donald Trump și Vladimir Putin. Ucraina și poporul ucrainean pentru că nu se va ajunge la nicio pace în curând, iar Europa dacă va accepta ca un criminal de război, un dictator care conduce un stat declarat chiar de Parlamentul European ca fiind stat sponsor al terorismului, se plimbă liber pe străzile unui capitale europene.

Pe larg:

1. Rachetele de croazieră Tomahawk, recunoscute pentru capabilitatea de a transporta focoase nucleare (nu mai există această variantă de mulți ani) nu sunt ceva ce ar schimba în vreun fel soarta războiului din Ucraina. Întra-adevăr, comparativ cu FP-5 Flamingo - racheta de croazieră ucraineană, Tomahawk este o rachetă mult mai precisă, ajunsă la maturitatea dezvoltării ei. Cel mai probabil tehnologia de care dispune ar ajuta-o să treacă de aproape orice apărare anti-aeriană rusească, fie ea multi-stratificată, întărită sau nu cu război electronic. Dar cam atât.

sursa: nv.ua

SUA are peste 4000 de astfel de rachete în stoc, zvonurile (pe care personal nu le cred) vorbesc despre livrarea a 30-50 de rachete în faza inițială Ucrainei. 50 de astfel de rachete nu ar face nicio diferență în război. Ucraina reușește să-și dezvolte singură arsenalul de rachete de croazieră.

Tomahawk este un “nice to have”, dar cam atât. Ucraina are nevoie pentru a continua cu succes apărarea de: infanterie, fonduri pentru producția internă militară - adică BANI, rachete interceptoare pentru protejarea cerului și orice fel de ajutor pentru apărare anti-aeriană. Și pentru ofensivă are nevoie (pe lângă ce am spus mai sus) în continuare de intelligence american și european, blindate multe pentru puterea lor de foc și o producție ridicată de drone, muniție pentru artilerie, sisteme anti-dronă, sisteme de război electronic, rachete balistice și de croazieră mature și superioritate aeriană.

Tomahawks sunt doar un subiect flendurit prin fața noastră de către Administrația Trump, un smoke-screen care îi face (din păcate) pe mulți care își doresc la fel ca mine terminarea acestui război cu o pace justă pentru Ucraina, să spere că Trump este soluția.

2. Sunt de acord că diplomația trebuie să funcționeze pentru a se ajunge la o încetare a focului în primă fază, pentru ca ulterior să se ajungă la o pace. La începutul anului am spus că Putin ar favoriza o scurtă încetare a focului în decursul acestui an, pentru că are nevoie să-și odihnească armata, să și-o repare, să producă masiv pentru a acoperi găurile din arsenal.

Ofensiva de vară a rusiei a fost un eșec. Nu au reușit să cucerească nici Pokrovsk și nici Kostiantynivka. Au pierdut extrem de mulți militari și au încercat să-și mențină în spate mecanizatele (tancuri, blindate de infanterie), să le adune pentru a încerca noi lovituri puternice. Aceste atacuri mecanizate deja au început de cam două săptămâni și sunt oprite de ucraineni cu ajutorul dronelor, mecanizatele sunt spulberate, militarii ruși neutralizați.

Putin a crezut în opinia mea că Alaska 1.0 îl va ajuta să tragă de timp până când va fi într-o poziție extrem de puternică pentru negocierea unei încetări a focului. Poziția aia ar fi fost cucerirea celor două orașe, care i-ar fi permis ulterior să învăluie ultimele bastioane din Donbas - Sloviansk și Kramatorsk. Nu este într-o poziție bună, însă are nevoie în continuare să distrugă încrederea societății vestice în liderii vestici. Și cum să nu fie un plan excepțional să pui Comisia Europeană și astfel Uniunea Europeană în fața unei decizii grele:

- Nu-l accepți pe Putin în Budapesta? Te vor înjura toți că nu vrei pace, pentru că narațiunea cum că “Putin vrea pace” a prins deja la foarte mulți europeni (să nu credeți că războiul hibrid este dus doar împotriva României);

- Îl accepți pe Putin în Budapesta? Te vor înjura toți care înțeleg că acesta este un truc al lui Putin (ca mine și cei ca mine) și tu ai acceptat sub presiunea Administrației Trump și a rusiei să ierți un criminal de război;

În momente în care orice decizie ai lua îți este afectată imaginea, reputația, onoarea, ghidul este principiul moral și legal: dacă oricum cineva te va înjura, măcar să știi că ai luat decizia corectă moral și legal. Sper ca Uniunea Europeană să nu permită Ungariei să-l primească pe Putin, iar țările UE peste care avionul lui Putin va trebui să zboare să nu accepte ca acesta să ajungă la întâlnirea de la Budapesta.

Pentru cei care ar dori să mă atace gratuit, specific aici: spre deosebire de voi care ați văzut războiul doar în filme și pe net, eu l-am văzut și l-am trăit pe pielea mea. Nu există oameni sănătoși la cap care au fost vreodată într-un război care să nu-și dorească pacea mai mult decât cei care n-au fost niciodată. Îmi doresc să fie pace în Ucraina. Dar îmi doresc ca această pace să asigure o stabilitate în viitor, ea să dureze și să nu fie o capcană care să ducă la încurajarea agresorului să reia agresiunea. Pentru asta, în Ucraina trebuie o pace justă. Întâlnirea de la Budapesta, dacă ea se va concretiza, nu va aduce mai aproape nici pacea și în niciun caz o pace justă, este doar un truc de-al lui Putin și din aceste cauze mă împotrivesc total ca el să aibă permisiunea să ajungă acolo.

Un alt câștigător al unui astfel de summit Alaska 2.0 ar fi Viktor Orban, dictatorul wanna-be, pentru că ar putea să se poziționeze intern ca “om al păcii” și să-l picteze pe Peter Magyar ca un “om al războiului” doar pentru că ar susține exact ceea ce susțin și eu: dreptul Ucrainei la independență și suveranitate. Fidesz-ul lui Orban este la 38% în “sondajul sondajelor” de pe Politico, iar Tisza lui Robert Magyar este la 46%. Alegerile sunt în Aprilie 2026. Orban ar face orice să nu le piardă. ORICE!

Poll of polls - sursa Politico.eu

Sper ca Uniunea Europeană să reacționeze ferm. Vrei să vorbești cu Putin? Du-te Trump în Moscova.

3. Donald Trump nu este interesat de pacea din Ucraina. Îmi pare rău să văd atât de multă lume convinsă de acest escroc. El este interesat SĂ PARĂ un om al păcii. Adică este interesat să lase impresia asta, în timp ce el are o cu totul altă agendă: să rămână președinte cât timp vrea el sau oamenii din jurul lui, poate chiar din familia lui să rămână la conducerea țării.

Pentru asta are nevoie de toate uneltele care pot manipula alegătorii. Iar aceste unelte sunt din ce în ce mai mult digitale. Până în 2028, cei mai mulți americani se vor informa din locuri controlate de giganții AI și Social Media. Iar acești giganți îi pot oferi o nouă victorie lui Trump, dacă acesta îi ajută să-și mențină și să-și mărească dominația globală. Există o simbioză între oligarhii tehnologiei și Administrația Trump. Iar asta se va vedea inclusiv în faptul că Administrația Trump va încerca să facă rost de minerale rare, materie primă ieftină, energie etc de oriunde posibil, inclusiv din? Ați ghicit: rusia.

4. Criminalul de război Vladimir Putin și rusia lui teroristă au încălcat toate înțelegerile și tratatele internaționale în vigoare cu privire la suveranitatea și independența națională a unui stat pașnic.

Putin are în vedere lumea multipolară, în baza doctrinei lui Evgeni Primakov (despre care v-am mai spus că este unul dintre oamenii esențiali în înțelegerea războiului hibrid, fost șef al SVR) fost prim-ministru în anii ‘90 a cărui punct de greutate este înlăturarea hegemoniei americane cu o lume multipolară în care rusia să fie piesă principală. Pentru distrugerea acestei hegemonii în primul rând era nevoie de distrugerea ordinii mondiale bazate pe respectarea înțelegerilor, tratatelor internaționale. Asta a făcut Putin în 2008 și a scăpat nepedepsit. Asta a făcut și în 2014. Asta a făcut și în 2022.

(vedeți în atașament diferența de schimbare a controlului din teren, Donbas 1 iunie - 16 octombrie)

Acum vrea cu atât mai mult să șubrezească încrederea în ordinea mondială sau civilizația occidentală. Ăsta este scopul lui și Budapesta este ironic și locul în care s-a semnat infamul Tratat de la Budapesta din 1994 unde Ucrainei i s-au promis asigurări de securitate în schimbul predării arsenalului nuclear. Acest tratat a fost încălcat de două dintre cele trei țări semnatare în forma inițială: de rusia (prin invazia din 2014 și 2022) și de SUA prin șantajul economic al Administrației Trump. Putin nu este doar ticălos, este și tupeist. De ce? Pentru că i s-a permis. Sper sincer ca Europa să nu-i permită așa ceva “în numele păcii”, pentru că ar fi încă o lovitură puternică dată nouă tuturor.

sursă foto cover: Tom Brenner/AFP via Getty Images

Întâlnirea Trump-Zelenskyy. Iar câștigă Putin?  Analiză

Comments

Felicitări pentru analiză. Cât timp vor mai fi oameni ca tine în țara asta mai există o urmă de speranță

Ionut


More Creators