Polonia:
În noaptea de 9 spre 10 septembrie 2025 spațiul aerian al Poloniei era invadat ilegal de peste 20 de drone rusești. În același timp, fără să ne dăm seama și mințile noastre erau invadate de un tsunami de dezinformare rusesc.
Peste 200.000 de mesaje care răspândeau mesaje rusești de propagandă (postări, comentarii, mesaje) au invadat mințile polonezilor spune Michał Fedorowicz, președintele unei organizații de analiză din Polonia, ResFortuna. Cel mai important mesaj era "dronele au fost ucrainene"/"din cauza Ucrainei s-a ajuns la asta"/"Ucraina este vinovată";
Efectul:
ResFutura a prezentat public pe 10 septembrie o analiză a "sentimentului" public față de atacul rusesc în mediul online și rezultatul a fost următorul: 38% dintre polonezi ar fi dat vina pe ucraineni și doar 34% pe ruși.

Această analiză care folosește instrumente AI a fost ulterior preluată de mass-media locală din ambele țări (Polonia și Ucraina) și media internațională ca drept adevăr.

La citirea acestei analize, ucrainenii erau furioși pe polonezi că îi consideră vinovați, polonezii erau furioși pe reacțiile ucrainenilor, generându-se astfel un cerc vicios al furiei și învinovățirii.
Scopul imediat al invaziei online:
Determinarea ajustării algoritmilor din rețelele de socializare pentru a favoriza aceste mesaje în fața altora. Practic, pentru a scufunda adevărul într-o mare de minciuni. Lucru pe care, după cum l-am arătat mai sus, s-a întâmplat.
Scopul pe termen lung?
Folosirea istoriei lungi și complicate dintre Polonia și Ucraina împotriva celor două popoare. Da, între Polonia și Ucraina sunt multe răni încă nevindecate, iar rusia încearcă să folosească acest fapt pentru a scădea susținerea Poloniei față de Ucraina, creșterea sentimentului de neîncredere între cele două popoare și sădirea de discordie, diviziune între polonezi și ucraineni.
Ceea ce a scos la suprafață Res Futura prin analiza ulterioară cu privire la datele analizate inițial indică o campanie programată și care a venit concomitent cu violarea spațiului aerian polonez, ceea ce mă duce la următoarea teză: atacul asupra Poloniei a avut și acest obiectiv, divizarea internă a societății poloneze și diviziarea dintre polonezi și ucraineni, pe lângă testarea reacției NATO.
Acesta este un exemplu DE MANUAL a ceea ce înseamnă război hibrid, folosirea elementelor kinetice (dronele), informatice (platformele social media) și informaționale (spațiul mental) împotriva unei populații țintă, folosind resurse relativ mici cu un rezultat atins ridicat (tehnici ale războiului asimetric).
România:
Pe 13 septembrie 2025 o dronă violează spațiul aerian al României timp de 50 de minute. În aceeași zi președintele Zelenskyy comentează public evenimentul spunând că așa acționează rusia, cu pași mici la început, urmând un plan bine stabilit.

Presa din România preia știrea, folosind în titlu declarația lui Zelenskyy. Tot atunci eu am analizat primele 100 de comentarii de la știrea postată de Digi24 pe Facebook, analiză ulterior mult comentată în presa națională. Pentru cei ce nu au citit-o atunci, reiau punctele cheie:
- 52% din comentarii (52 din cele 100 analizate) le-au putut atribui ușor unor conturi false;
- 100% din comentariile conturilor false (deci toate 52) diseminau narațiuni favorabile rusiei;
- "drona era ucraineană"/"este vina Ucrainei" reprezinta narațiunea preponderentă - 42% din totalul comentariilor de pe conturile false (22 din 52);
- am concluzionat atunci, pe 13 septembrie, că violarea spațiului aerian Românesc a fost parte a războiului hibrid, nu a fost nici un accindent;
Efectul:
Românii de bună credință au văzut un val uriaș de "persoane" cu nume și prenume românești, scriind în română cum că "drona a fost ucraineană". Cu siguranță o parte dintre ei au început să se întrebe dacă nu cumva ar fi adevărată această teză, dacă atâția "români" (pun ghilimele - adică bots ruși) sunt convinși de asta.
Efectul pe termen scurt și lung în România:
- Discreditarea luptei ucrainenilor;
- Scăderea credibilității autorităților ucrainene în ochii românilor;
- Polarizarea discursului din interiorul României;
- Scăderea susținerii României față de Ucraina și ucraineni;
După publicarea analizei pe pagina mea de Facebook am fost invadat de troli și boți ruși care m-au insultat, m-au amenințat, au încercat discreditarea mea. În comentarii la articolele de presă care au preluat analiza mea, la fel, am fost înjurat, amenințat, încercându-se intimidarea mea.
------
Concluzie/Opinie Personală:
Este unul dintre momentele acelea de regret că am avut dreptate, când de ani de zile, de dinainte de 2022 - dar mai ales după, când spuneam că suntem sub asediul unui război hibrid din partea rusiei.
Pentru că am o expunere mare pe acest subiect, sunt și unul dintre vectorii de comunicare cei mai afectați de acest război hibrid, de la începutul războiului și până acum primind mii de amenințări cu moartea, fiind hărțuit online și familia mea inclusiv off-line (Flavia a fost filată și ulterior eu am fost amenințat de acele persoane pentru a înceta să mai scriu) pentru că am încercat să expun constant aceste evenimente.
Intimidarea, reducerea la tăcere a celor care sunt împotriva lor, kompromatul, măsurile active, sunt tehnici folosite constant de ruși. Kremlinul va continua acest război hibrid împotriva României și cum spuneam în 2022 repet și acum: rusia nu își dorește să cucerească teritorii în România (cel puțin nu acum), ci vrea să cucerească minți.
Protejați-vă mințile, nu trăim vremuri normale sau business as usual.