Mihail Neamțu de la AUR se întreabă retoric dacă nu cumva folosirea unri rachete Oreshnik nu ar aduce mai repede capitularea Ucrainei și astfel "pacea".
Până acum am auzit multe lucruri scandaloase de la politicienii români, însă niciodată nu am auzit ceva mai macabru, mai scandalos și mai lipsit de umanitate decât ceea ce (sub umbrela unei întrebări aparent retorice) insinuează Mihail Neamțu, deputat AUR, demnitar al statului român.
Mihail Neamțu: "dar un Oreshnik nu poate să schombe puțin lucrurile? Dacă tu enervezi, tu enervezi"
Permiteți să vă explic ca să înțelegeți gravitatea dorințelor individului în cauză:
Racheta balistică cu rază intermediară Oreshnik este - din ce se cunoaște până acum, un derivat al rachetei RS-26 Rubezh. Aceasta (Oreshnik) este capabilă de a transporta 6 focoase distincte (MIRV - Multiple Independently Reentry Vehicles) sau un focos unitar de 1.5 tone în varianta convențională și o încărcătură de o putere echivalentă a 900 kt, în cazul unei încărcături nucleare.
Folosind densitatea populației din Dnipro (singurul oraș de pe planetă atacat cu Oreshnik încărcat cu focoase "goale"), care este cam aceeași cu o densitate medie a unui oraș medii și mari din Europa (Cluj-Napoca, Hamburg, Lyon, Liverpool), datele tehnice ale RS-26 Rubezh - din care este tehnologic derivată Oreshnik, am ajuns la următoarele cifre:
1. În caz de folosire a 6 focoase convenționale:
- 500-1000 de morți, 1500-3000 răniți, suprafață afectată aproximativ 1 km2
2. În caz de folosire a unui focos nuclear:
Aici am folosit metodologia RAND - NUKEMAP și rezultatele sunt:
- 150.000-300.000 de morți, până la 1 milion de răniți, suprafața afectată de 80 km2;
Toate datele folosite pentru modelare se găsesc în surse deschise, puteți să faceți calculele singuri.
----
Mihail Neamțu, astfel se întreabă retoric, mai degrabă propune public ca rusia să folosească o rachetă cu un potențial distructiv imens chiar și folosind focoase convenționale pentru a se ajunge la "pace". Pun cuvântul pace în ghilimele, căci el prin pace se referă la o lovitură din partea rusiei care să forțeze Ucraina la capitulare, pe modelul Hiroshima și Nagasaki în 1945, ignorând faptul că în cazul de față, Ucraina, spre deosebire de Imperiul Japonez, este victimă, ignorând faptul că vorbim de mii sau chiar sute de mii de civili morți.
Acesta este oameni buni Mihail Neamțu, deputat în Parlamentul României, demnitar al statului român, reprezentant al întregului popor (parlamentarii sunt reprezentanții întregului popor, prin statut, nu doar a celor din circumscripția unde au fost aleși și nici doar a celor care i-au votat).
Mihail Neamțu, propune astfel, un atac criminal odios asupra ucrainenilor, pentru ca rusia să câștige. Vă rog să luați în foarte serios această retorică, acest limbaj și să nu doar să vă indignați, însă să cereți tuturor reprezentanților voștri din Parlament, fie că sunt din PNL, USR, PSD sau UDMR să ia poziții clare cu privire la cerința domnului Neamțu.
Mai mult, dacă există avocați care citesc aceste rânduri, îi rog să mă îndrume într-un demers juridic împotriva dânsului, care (și) în numele meu cere uciderea unei populații agresate.
Radu Hossu
2025-10-04 01:33:47 +0000 UTC