Pe 20 septembrie făceam o analiză personală, bazată pe informații din surse deschise. Estimarea mea a fost atunci de 40%. Am detaliat pe substack-ul meu cifre, date, surse care să ateste vizual distrugerile. Nimic n-a contat pentru puhoiul de bots ruși și câțiva zeci de români incompatibili cu rațiunea să mă amenințe, să mă injure, să mă facă în toate felurile.
E adevărat că jignirile și amenințările lor nu scurtau cozile de la benzinăriile rusești și nici nu intimidau dronele ucrainene care impun aceste sancțiuni kinetice. Tot ce reușeau era să mă amărască pe mine că avem atât de mulți oameni convinși de naratiune false ale rusiei livrate prin sute de conturi false care contraziceau realitatea care îmi jigneau familia, fetița de 1 an de zile (!!!).
Ieri, RBS, o agenție de știri rusă cu sediul în Moscova, a publicat o analiză cuprinzătoare unde spune că 38% din capacitatea totală de rafinare este oprită. Tot rușii spun că doar 70% din acest total este din cauza "rezidurilor dronelor ucrainene". Restul fiind cauza de reparații și mententanță programată sau alte motive. Să-i credem? Eu zic că încearcă măcar un pic să fardeze realitatea.
ȘI dacă 40% al meu este aproape identic ci 38% al rușilor - ceea ce mă miră că suntem în acord, știrea a fost înainte ca rafinăria Yaroslavl (capacitate de rafinare de 15.7 milioane de tone de țitei procesat anual) să fie lovită ieri în zona de procesare, ceea ce ar însemna încă 5% adaugat la cele 40%, deci ajungem la un total de 45% din capacitatea totală de procesare a rusiei a fost afectată de la începutul campaniei de sancțiuni kinetice ucrainene. Nu pot decât să le urez ucrainenilor la cât mailte astfel de reușite.
Atenționare cu privire la cifre: și pe 20 septembrie am spus, pentru cine vrea să citească cu atenție, repet și acum: 40% (acum 45%) din capacitatea de rafinare a fost afectată într-o anumită măsură. Unele rafinării și-au revenit la o producție limitată, altele deloc, altele sunt în curs de reparație și în următoarele luni vor reintra în circuitul de rafinare. Aceata este motivul pentru care ucrainenii lovesc aceeași rafinărie de mai multe ori - cum e cazul celei din Volgograd - lovită de 9 ori sau Ryazan - de 8 ori sau Saratov - de 6 ori.
Efecte? rusia a oprit în parte exportul de produse rafinate (vezi Kazakhstan, unde au oprit exprotul de kerosen - combustibil pentru avioane) ba chiar a ajuns să discute cu Belarus pentru import.
Analiștii vorbesc că un punct de inflexiune (breaking point), care ar duce la o situație catastrofală ar fi când 55-60% din capacitatea de rafinare ar fi afectată. Dacă vom ajunge acolo, vom vedea ce înseamnă în practică acest punct de inflexiune.
La cât mai multe!
Slava Ukraini!